Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A Békeépítési Bizottság

A 2005. évi csúcstalálkozó a BT kisegítő szerveként egy új testület, a Békeépítési Bizottság (Peacebuilding Commission) létrehozásáról döntött, melynek alapvető feladata, hogy figyelemmel kísérje azon ún. működésképtelen/„bukott” államok (failed states) belső helyzetének alakulását, ahol a belső struktúrák szétesése és anarchia fenyeget. A Bizottságnak ilyen esetekben proaktív segítséget kellene adnia, még mielőtt a konfliktushelyzet létrejönne, vagy azt követően, a világszervezet békefenntartó tevékenysége, illetve a konfliktus utáni rehabilitáció időszakában. A Bizottságnak kétéves, meghosszabbítható mandátummal rendelkező 31 tagja van: a BT öt állandó és két nem állandó tagja, az ECOSOC hét tagja, a nemzetközi pénzügyi intézmények, a fő donor országok közül öten (Kanada, Németország, Japán, Hollandia, Svédország), a fő békefenntartó csapatküldő államok közül öten (Banglades, India, Nepál, Nigéria, Pakisztán) és a Közgyűlés hét választott tagja. A Békeépítési Bizottság napirendjén elsőként Burundi, Sierra Leone, Bissau-Guinea és a Közép-Afrikai Köztársaság szerepelt. A létrehozott Békeépítő Alap projekteket valósít meg az említett államok mellett Elefántcsontparton, Guineában, Haitiben, Libériában, Kenyában, Kelet-Timorban, a Comore-szigeteken, Nepálban és a Kongói Demokratikus Köztársaságban.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave