Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az Észak-atlanti Szerződés Szervezete (NATO)223

A NATO (North Atlantic Treaty Organisation) 1949-ben alakult. 12 észak-amerikai, illetve nyugat-európai ország 1949. április 4-én Washingtonban írta alá az Észak-atlanti Szerződést. (Az Egyesült Államok, Kanada, Nagy-Britannia, Franciaország, Belgium, Hollandia, Luxemburg, Izland, Dánia, Norvégia, Olaszország és Portugália.) Görögország és Törökország 1952-ben, a Németországi Szövetségi Köztársaság 1955-ben csatlakozott a Washingtoni Szerződéshez. Spanyolország 1982-ben lett a NATO tagja, a katonai integrációban 1996-tól vesz részt. Franciaország – 1966-ban történt kivonulása után – 2009 áprilisában jelentette be visszatérését a NATO katonai struktúráiba. Magyarország, a Cseh Köztársaság és Lengyelország 1999. március 12-én vált az így már 19 tagállamot tömörítő szervezet tagjává. 2004-ben Bulgária, Észtország, Lettország, Litvánia, Románia, Szlovákia és Szlovénia, míg 2009-ben Albánia és Horvátország felvételére került sor. Így a NATO-nak jelenleg, 2011-ben 28 tagja van.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave