Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A Bíróság szervezete és eljárása278

A Bíróságot 27 bíró és 8 főtanácsnok alkotja, oly módon, hogy minden tagállam 1-1 bírót jelöl. Megújítható hatéves időszakra töltik be tisztségüket. Minden három évben a Bíróság felét kicserélik, illetve újraválasztják. Saját soraikból hároméves időszakra elnököt választanak a Bíróság munkájának irányítására, és hogy tárgyalásain elnököljön. A főtanácsnokok funkciója a Szerződések szavai szerint „…teljes pártatlansággal és függetlenséggel eljárva nyilvánosan indokolt beterjesztéseket tegyenek a Bíróság elé vitt ügyekben, hogy segítsék a Bíróságot a ráruházott feladatok teljesítésében”. A főtanácsnokok számát a Tanács egyhangú határozattal megemelheti. A bírákat és a főtanácsnokokat a tagállamok kormányai közös egyetértéssel hat évre nevezik ki. A kinevezés feltétele, hogy a jelölt független legyen, és saját országában megfeleljen a legmagasabb bírói tisztségekkel szemben támasztott követelményeknek.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave