Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az EBESZ szerepének és tevékenységének értékelése

Az EBESZ szerepe folyamatosan változik és átértékelődik. Továbbra is fontos szerepet játszik a Balkánon, különösen a civil társadalom intézményeinek erősítése területén, de olyan új feladatai is vannak, mint pl. a védelmi szektor reformjának támogatása Boszniában. Felértékelődik a választások megfigyelésében és kvázi legitimálásában játszott szerepe is. Tevékenységének súlypontja a posztszovjet térségre tevődik át, és ez egyre inkább kihívja Oroszország ellenkezését. Oroszország úgy véli, hogy az EBESZ nyugati befolyásra az orosz érdekeket veszélyezteti a volt Szovjetunió utódállamaiban, és ennek megfelelően egyre inkább gyanúperrel szemléli a korábban az éppen általa favorizált EBESZ tevékenységét. Érdekes módon, éppen ez a változás lehet az EBESZ fontosságát növelő tényező, amelynek nyomán a tagállamok egyre inkább felismerhetik az EBESZ hasznosságát az alapvető demokratikus értékek területén: az EBESZ, teljesen más körülmények között, visszatér eredeti feladatához.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave