Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az ET kapcsolata az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezettel

Az Európa Tanács 1993. évi bécsi csúcsértekezlete határozatának alapján az ET szoros és koordinált együttműködésre törekszik az EBESZ-szel. Mindkét intézmény jelentős szerepet tölt be a regionális szinten jelentkező válságok kezelésében, a kontinens problémáinak megoldásában. A két szervezet közötti korábbi rivalizálást az együttműködés, a problémák közös gyakorlati megoldására való törekvés váltotta fel. Az együttműködés számos példája között kell kiemelni az ET és az ODIHR (az EBESZ humán dimenziós tevékenységének operatív szervezete, a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala, Office for Democratic Institutions and Human Rights) közös konferenciáit az európai romák helyzetének megvitatására, az ET szakérők bevonásával megvalósult 1995. évi horvátországi EBESZ-missziót, a daytoni megállapodás végrehajtásának civil részében való Európa tanácsi közreműködést (a Bosznia-Hercegovinai Emberi Jogi Kamara felállítása, tagjainak kijelölése, az ET PKGY és a CLRAE közreműködése a bosznia-hercegovinai helyhatósági választások előkészítésében stb.) valamint a két szervezetnek a monitoringtevékenység során kialakult tapasztalatai kicserélésére vonatkozó párbeszédet. Az EBESZ lisszaboni csúcsértekezletén elfogadott XXI. századi biztonsági modellhez való ET-hozzájárulás tárgyalása során világossá vált, hol látja az ET a helyét a kontinens biztonságpolitikájában: az ET alapvetően a konfliktusok megelőzésére és utókezelésére rendelkezik eszközökkel.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave