Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az ET kapcsolata a NATO-val

A két szervezet közötti első kapcsolatfelvételre 1996 elején, Oroszország Európa tanácsi tagfelvétele előtt, a NATO kezdeményezésére került sor. A NATO főtitkárhelyettesének strasbourgi, majd ezt követően az ET főtitkárának brüsszeli látogatása során tárgyaltak a két szervezet közötti, hosszabb távú együttműködés kérdéseiről. A brüsszeli megbeszélésen a NATO részéről megfogalmazódó elképzelés szerint az ET, az európai biztonsági rendszer részeként, legyen a kontinens stabilitásának aktív résztvevője, a NATO-val működjön együtt az európai biztonsági rendszer kiépítését szolgáló megoldások, konkrét együttműködési programok kidolgozásában. Áttekintették közös, általános célú ET–NATO projektek lehetőségét a demokrácia építésének elősegítésére, valamint konkrét elképzelésként a hadseregek feletti polgári ellenőrzésre. A felek megállapodtak a rendszeres konzultációk folytatásában. Javier Solana, a NATO volt főtitkára az 1997. januári, strasbourgi látogatása során a PKGY-n mondott beszédében méltatta az ET jelentős, 1989 óta a közép- és kelet-európai térségben játszott szerepét a demokratikus értékek elterjesztésében és megvalósításában.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave