Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A humanitárius jog érvényesítésének és alkalmazásának szervezeti keretei

Az emberiség történetének kezdete óta találkozunk a hadviselés szabályozásának normáival. Ezek olyan erkölcsi indíttatású, emberbaráti vagy gyakorlati szokások voltak, amelyek megkövetelték azok tiszteletét, akik nem vesznek részt a harcokban (civilek), vagy már nem tudnak benne részt venni (sebesültek, illetve hadifoglyok). Egy háború áldozatainak nyújtandó azonnali humanitárius segítség és a hadműveletek mindenki számára elfogadható szabályainak törvénybe foglalása már az ókorban, több kultúra filozófusainak írásaiban és néhány felvilágosult uralkodó nyilatkozataiban is megtalálható. A fent említett szabályok térben és időben meghatározottak voltak, többségük csak egyetlen csatára vagy csak az adott konfliktusra szólt. A szabályok változtak aszerint is, hogy mikor, hol alkották őket, milyen volt az uralkodó erkölcs, és milyen civilizáció hozta létre. Érthető tehát, hogy mindezektől független, egyetemes szabályozásra volt szükség, amelyet előbb-utóbb minden állam elfogadhat.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave