Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága

A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának (ICRC, VKNB) sajátos helyzete abból adódik, hogy az államok egy független nem kormányzati szervezetet kettős szereppel ruháztak fel: a humanitárius jog őrzőjének és egyben a fegyveres összeütközések áldozatainak védelmezőjének szerepével. Feladata, hogy őrködjék a humanitárius nemzetközi jog érvényesítésén és tevékeny részt vállaljon a jog fejlesztésében. A VKNB a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalom alapítója és ma is aktív része, semleges és pártatlan szervezet. Mintegy 6000 alkalmazottat foglalkoztat világszerte, akik ma már nem kizárólag svájci állampolgárok. Az ICRC-t egy 25 tagú nemzetközi bizottság irányítja, amelynek tagjai svájciak, és kooptálással kerülnek a bizottságba. A szervezet élén elnök áll. A VKNB számos országban és régióban rendelkezik képviselettel, amelyek a helyi akciókat koordinálják, együttműködnek a helyi hatóságokkal és a nemzeti társaságokkal a humanitárius jog terjesztésében. Részt vesz a fegyveres erők humanitárius jogi képzésében. Kelet-közép-európai regionális delegációjának központja 1997-től 2009-ig Budapesten volt.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave