Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Az EU migrációs politikája

Európában is a viták kereszttűzébe került a migráció. Az ezredforduló táján ugyanis jelentős, és többségében illegális népességmozgások indultak el az EU külső, déli határai felé, ami aggodalommal töltötte el a tagállamokat. A határellenőrzés szigorítása önmagában nem bizonyult elégnek, átfogó migrációs politikára és a tagállamok és a migránsok származási országai közötti együttműködésre volt szükség. A migráció azonban, ha kellő gonddal kezelik, pozitív növekedési tényező lehet mind az EU, mind az érintett ország számára. Ebben a folyamatban az EU és tagállamai együttműködnek az UNHCR-rel és más nemzetközi szervezettel is. Az UNHCR szerepe ebben a folyamatban nem operatív, hanem elsődlegesen a menekülteljáráshoz való hozzáférhetőség, a fogadási kapacitás kiépítésére és befogadási politikára irányul.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave