Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Európa Tanács – ET

Az Európa Tanács (ET) számára az NGO-k az európai demokratikus társadalmak alkotóelemei, a szólás- és az egyesülési szabadság fontos kifejezési eszközei. Az ET már 1952-ben lehetővé tette a (nemzetközi) nem kormányzati szervezetek számára a szervezettel való rendszeres együttműködést, a konzultatív státus megszerzését. Az 1990-es évek elejétől az új tagállamok számára külön programokat szerveztek a civil társadalom megerősítése céljából. Az 1952-ben kialakított konzultatív státust 2003 novemberétől a nemzetközi NGO-k participatív státusa váltotta fel. Napjainkban mintegy 400 nemzetközi NGO rendelkezik ezzel a státussal. Éves plenáris konferencián döntenek a következő év akcióiról. Az NGO-k és az ET Titkársága között közvetítő Összekötő Bizottság alakult, amely rendszeresen ülésezik.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave