Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


Európai Unió – EU

Az Európai Unió határozottan támogatja Brüsszel, valamint az állampolgárok és szervezeteik közötti párbeszéd folytatását. Az Európai Unió elsődleges jogában a civil szervezeteket eleinte csak két mellékletben említették meg: a Maastrichti Szerződéshez csatolt 23. sz. Nyilatkozat474 a szolidaritási egyesületek és alapítványok, illetve a civil párbeszéd fontosságát emelte ki, az Amszterdami Szerződéshez mellékelt 38. sz. Nyilatkozat pedig az önkéntes szervezetek jelentőségét hangsúlyozta. A 2007. december 17-én aláírt, és 2010. január 1.-jén hatályba lépett Lisszaboni Szerződés tovább megy az Európai Unió demokratikus alapjainak megerősítésében. Az egyik legjelentősebb újdonsága az európai polgári kezdeményezés bevezetése. Eszerint legalább egymillió EU-s polgár kezdeményezheti jogszabály előkészítését a Bizottságnál az EU egészét érintő témában. Várhatólag 2011-ben sor kerül az első kezdeményezés előterjesztésére.475

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave