Blahó András, Prandler Árpád (szerk.)

Nemzetközi szervezetek és intézmények


13. melléklet

Multilaterális fegyverzetellenőrzési megállapodások, exportellenőrzési rendszerek és leszerelési fórumok502
Multilaterális fegyverzetellenőrzési megállapodások
Rövidítés
Megállapodás
Magyarország részese
NPT (1968)
Treaty on the Non-proliferation of Nuclear Weapons Atomsorompó Szerződés
X
CTBT (1996)
Comprehensive Test Ban Treaty – Átfogó Atomcsend Egyezmény
X
Geneva Protocol (1925)
Geneva Protocol for the prohibition of the use in war of asphyxiating, poisonous or other gases, and of bacteorological methods of warfare – Genfi Jegyzőkönyv a fojtó és egyéb mérges gázok, valamint a bakteorológiai eszközök hadviselési célokra történő használatának eltiltására vonatkozóan
X
CWC (1993)
Chemical Weapons Convention – Vegyifegyver Tilalmi Egyezmény
X
BWC (1971)
Biological and Toxin Weapons Convention – Biológiai és Toxin Fegyver Tilalmi Egyezmény
X
CCW (1980)
Convention on Certain Conventional Weapons – Hagyományos Fegyverek Tilalmáról szóló Egyezmény
X
CCW I. Additional Protocol (1980)
Protocol I on Non-Detectable Fragments – A röntgensugárral ki nem mutatható repeszekről szóló Jegyzőkönyv
X
CCW II. Addtional Protocol (1980)
Protocol II on Prohibitions or Restrictions on the Use of Mines, Booby-Traps and Other Devices – Jegyzőkönyv az aknák, meglepő aknák és más eszközök alkalmazásának betiltásáról, illetve korlátozásáról
X
CCW III. Additional Protocol (1980)
Protocol III on Prohibitions or Restrictions on the Use of Incendiary Weapons – A gyújtófegyverek alkalmazásának betiltásáról, illetve korlátozásáról szóló Jegyzőkönyv
X
CCW IV. Additional Protocol (1995)
Protocol IV on Blinding Laser Weapons – A vakító lézerfegyverekről szóló Jegyzőkönyv
X
Protocol II. as amended on 3 May 1996 (1996)
Protocol II on Prohibitions or Restrictions on the Use of Mines, Booby-Traps and Other Devices as amended on 3 May 1996 – Módosított jegyzőkönyv az aknák, meglepő aknák és más eszközök alkalmazásának betiltásáról, illetve korlátozásáról
X
Protocol II. as amended on 21 December 2001 (2001)
Amendment to the CCW on Prohibitions or Restrictions on the Use of Mines, Booby-Traps and Other Devices as amended on 21 December, 2001 – Módosított jegyzőkönyv az aknák, meglepő aknák és más eszközök alkalmazásának betiltásáról, illetve korlátozásáról 2001. december 21.
X
CCW V. Additional Protocol (2003)
Protocol on Explosive Remnants of war to the CCW – A háborúból visszamaradt robbanószerkezetekről szóló Jegyzőkönyv
 
Ottawai (Oslói) Egyezmény (1997)
Ottawa Convention – a „Gyalogsági aknák alkalmazásának, felhalmozásának, gyártásának és átadásának betiltásáról, illetőleg megsemmisítéséről”
X
Dublini Egyezmény (2008)
Convention on Cluster Munitions – A kazettás bombákról szóló Egyezmény
(Magyarország csak aláírta, azonban még nem ratifikálta.)
Kinshasai Egyezmény (2010)
Central African Convention for the Control of Small Arms and Light Weapons, their Ammunition and all Parts and Components that can be used for their Manufacture, Repair and Assembly – Közép-afrikai Egyezmény a könnyűfegyverek, azok töltetei és létrehozásukra, javításukra és összerakásukra alkalmas alkotóelemeik ellenőrzéséről
 
Exportellenőrzési rendszerek
Rövidítés
Megállapodás
Magyarország részese
WA
Wassenaar Arrangement – Wassenaari Megállapodás503
X
NSG
Nuclear Suppliers Group – Nukleáris Szállítók Csoportja504
X
ZC
Zangger Committee – Zangger Bizottság505
X
AG
Australia Group – Ausztrália Csoport506
X
MTCR
Missile Technology Control Regime – Rakétatechnológiai Ellenőrzési Rendszer507
X
 
Leszerelési fórumok
ENSZ Közgyűlés I. Bizottsága
First Committee of the UN General Assembly
ENSZ Leszerelési Bizottsága
UN Disarmament Commission – UNDC
Genfi Leszerelési Értekezlet
Conference on Disarmament in Geneva
502 A táblázatok a Non-proliferációs ABC – Multilaterális fegyverzet-ellenőrzési megállapodások és exportellenőrzési rendszerek c. könyv (Budapest, 2000, szerk. Zimonyi Attila) és az ENSZ szerződésnyilvántartása (http://untreaty.un.org ) alapján készültek.
503 A Wassenaari Megállapodás a Hagyományos Fegyverek és Kettős Felhasználású Termékek és Technológiák Exportja Ellenőrzéséről elnevezésű együttműködésben részt vevő államok célul tűzték ki a hagyományos fegyverek és a kettős felhasználású termékek és technológiák exportjának és más módon történő átadásának átláthatóvá tételét.
504 A Csoportot 1975-ben hozták létre, a jelentős nukleáris szállításokat lebonyolító országok részvételével. Célja, hogy a Zangger Bizottsághoz képest új és szigorúbb elemekkel egészítse ki a tagállamok nukleáris exportjára vonatkozó korlátozásokat.
505 Az Atomsorompó Szerződés 3. cikkének 2. bekezdése értelmében, amennyiben egy részes állam hasadó anyagokat vagy azok előállításához kapcsolódó technológiát kíván átadni nukleáris fegyverekkel nem rendelkező országoknak, akkor köteles biztosítékot szereznie arról, hogy az átadásnak nem lesz következménye a szerződés által tiltott tevékenységének folytatása. E szerződéses kötelezettség hatékony végrehajtása érdekében a Zangger Bizottságban részt vevő államok exportellenőrzési irányelveket fogadtak el.
506 Az Ausztrália Csoport olyan informális megállapodás, amelynek keretében a részt vevő államok között információ- és véleménycserére kerül sor a vegyi és biológiai fegyverek elterjedésének, valamint e fegyverfajták elterjedése megakadályozásának kérdéseiről.
507 A rendszert 1987-ben alakították meg, ekkor még a Rendszer keretében hozott irányelvek csak a nukleáris fegyverek célba juttatására alkalmas rakéták és technológiájuk kereskedelmének ellenőrzésére vonatkoztak. 1993-ban azonban úgy döntöttek, hogy vegyi és biológiai fegyvereket is hordozni képes eszközöket is felveszik az érzékeny termékek listájára.

Nemzetközi szervezetek és intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 782 1

A könyv negyedik kiadásának az a célja, hogy globalizált világunk főszereplőinek, a nemzetközi szervezeteknek hű tükörképét adja. Szándékunk az volt, hogy e kötet nemcsak tankönyv, hanem kézikönyv is legyen. Ezért a szerzők átfogó módon, megfelelően dokumentálva, de a gyakorlati szempontokat is figyelembe véve mutatják be a nemzetközi szervezetek egyre növekvő szerepét a nemzetközi kapcsolatok rendszerében. Különös figyelmet szentelnek az Egyesült Nemzetek Szervezetének, az ENSZ szakosított intézményeinek, az Európai Uniónak, de részletes elemzést adnak más regionális, illetve fórum jellegű nemzetközi intézményekről is. Az elemzések figyelembe vették a nemzetközi politikában történt lényeges eseményeket is.

A világra való kitekintés mellett a közvetlen és közvetett, valamint sajátos nemzeti érdekeinkre való tekintettel, a könyv részletesen foglalkozik a hazánk szempontjából kiemelkedően fontos nemzetközi szervezetekkel: a már említett ENSZ és Európai Unió mellett az Észak-atlanti Szövetség Szervezetével, az Európa Tanáccsal, az EBESZ-szel, de a szűkebb földrajzi régiónkban kialakult együttműködési fórumokkal is. Reméljük, hogy a könyv kedvező fogadtatásra talál a „címzettek”, így az egyetemi és főiskolai hallgatók, az egyetemi oktatók, a nemzetközi kapcsolatokban és a külgazdaságban tevékenykedő szakemberek, diplomaták, valamint a média képviselői körében is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/blaho-prandler-nemzetkozi-szervezetek-es-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave