Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


A pénzletétre vonatkozó szerződést vezérlő jogi alapelveket alátámasztó bírósági döntések (A 100 százalék tartalék követelménye)

Európában a bírósági döntések egészen a 20. századig fenntartották a 100 százalék tartalék követelményét – a megőrzés és megóvás fő elemének megtestesülését – a pénzletét vonatkozásában. 1927. június 12-én a Párizsi Bíróság sikkasztás vádjában bűnösnek nyilvánított egy bankárt, amiért az – a banküzletben bevett gyakorlatnak megfelelően – egy ügyfele által nála letétbe helyezett anyagi eszközöket használta. 1934. január 4-én ugyanezen bíróság egy másik ítélete azonos álláspontra helyezkedett.17 Vagy például amikor a Barcelonai Bank csődbe ment Spanyolországban, az eredetileg hatáskörrel és illetékességgel rendelkező Észak-barcelonai Bíróság – a folyószámla-tulajdonosok letevőként történő elismerésére vonatkozó követelésre válaszul – olyan ítéletet hozott, amely a letevőket e minőségükben elismerte, és ennek megfelelően a csődeljárásban előnyös kielégítésre jogosult hitelezői státusukat megállapította, aminek következtében jogot szereztek a vagyon egy részére. A döntés azon a tényen alapult, hogy a bankoknak a folyószámlákon lévő pénz használatára vonatkozó joga szükségképpen korlátozás alá esik azon kötelezettség miatt, hogy folyamatosan a folyószámla-tulajdonosok rendelkezésére kell tartaniuk a számlákon elhelyezett összegeket. Következésképpen, ez a rendelkezésre állás követelményét támasztó jogi korlátozás kizárta annak lehetőségét, hogy a bank a folyószámlákon elhelyezett összegek kizárólagos tulajdonosának tekinthesse magát.18 Ugyan a spanyol Legfelsőbb Bíróságnak nem volt lehetősége az ítélkezésre a Barcelonai Bank csődje kapcsán, egy általa 1928. június 21-én kihirdetett ítélet hasonló következtetésre jutott:

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave