Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


Nyolcadik fejezet: A központi és szabad banktevékenység elmélete

Ez a fejezet a gazdaságról kialakult gondolkodás történetén keresztül a központi és szabad banktevékenység mellett és ellen felhozott érvek elméleti vizsgálatával foglalkozik. Először ismertetjük az elméleti vitát a privilegizált bankrendszer, azaz egy olyan bankrendszer támogatói közt, amely nem hagyományos alapelvek szerint működik, és így képes bővíteni a hitelek mennyiségét („banking iskola”), valamint azon gondolkodók közt, akik mindig is azért küzdöttek, hogy a bankok univerzális szabályok és alapelvek szerint működjenek („currency iskola”).545 A két iskola különböző elméletekben játszott meghatározó szerepe és ezeknek az értékelése biztosítja számunkra azt, hogy tanulmányozhassuk a központi bank támogatói és a szabad bankrendszer védelmezői közt feszülő ellentétet. Látni fogjuk, hogy a currency iskola tagjai eleinte a központi bank átfogó védelme mellett tették le voksukat, a banking iskola gondolkodói pedig a szabad bankrendszert támogatták, míg végül a banking iskola inflációt hirdető doktrínái jutottak érvényre, ironikus módon a központi bank pártfogása alatt. Elemzésünk egyik leglényegesebb konklúziója valóban az, hogy a központi bank – távol a társadalmi együttműködés spontán folyamatának eredményétől – úgy jött létre, mint a részleges tartalékkal működő lakossági bankügyletek rendszerének elkerülhetetlen következménye. Egy részleges tartalékkal működő környezetben, maguk a magánbankárok azok, akik megkövetelnek egy végső hitelezőt, hogy az segítse őket leküzdeni az effajta rendszer által okozott körkörös gazdasági válságokat és recessziókat. Fejezetünket a szocialista gazdasági kalkuláció lehetetlenségét leíró tétellel zárjuk. A központi bank működésére alkalmazva ez a tétel megmagyarázza az adminisztratív banktörvények problémáit. Végül megvilágítjuk, hogy a mostani, szabad banktevékenységet támogatók azt a hibát követik el általában, hogy elfogadják és helyet adnak a részleges tartalék gyakorlatának, miközben nem veszik észre, hogy egy ilyen engedmény nemcsak a központi bankok elkerülhetetlen létrejöttéhez vezet, hanem olyan körkörös válságokat is kivált, amik a gazdaságra és a társadalomra is károsak.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave