Huerta de Soto Jesús

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok


Murray N. Rothbard javaslata: tiszta aranyalap és 100%-os kötelező tartalék

1962-ben Murray N. Rothbard professzor ma már klasszikusnak számító, „The Case for a 100-Percent Gold Dollar” című cikke az In Search of a Monetary Constitution716 című könyvben jelent meg – melyet Leland B. Yeager szerkesztett és James M. Buchanan, Milton Friedman, Arthur Kemp és mások által írt cikkeket is tartalmaz. Ebben a cikkében Rothbard először dolgozza ki javaslatát egy tisztán aranyon alapuló szabad bankrendszerről, mely 100%-os kötelező tartalékkal működik. Rothbard kritikával illet mindenkit, aki támogatja a hamis aranyalaphoz való visszatérést, mely a részleges tartalékkal működő bankrendszerben gyökerezik és egy központi bank irányítása alatt áll. Ehelyett javasolja a szerinte egyetlen logikus, stabil és hosszú távú megoldást: szabad bankrendszer 100%-os kötelező tartalékkal, a központi bank megszüntetése és a színarany alap létrehozása. Rothbard szerint ennek eredményeképp megakadályozhatóak volnának a részleges tartalékkal működő banktevékenységekből eredő, visszatérő gazdasági fellendülések és recessziók, továbbá akár – a chicagói iskola szakemberei által 1930-ban megvédett 100%-os kötelező tartalékkal is – megelőzhető volna, hogy a központi bank megőrzése révén az egész rendszer sebezhető maradjon a pillanatnyi politikai és pénzügyi szükségletek miatt.

Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 795 1

Jelen gazdasági és politikai környezetben nem is lehetne időszerűbb vagy fontosabb e könyv elemzése, ami a válság és a reformok okait firtatja, és ami az említett okok jövőbeli, előre megjósolható ismételt felmerülésének elkerülése érdekében a jelenlegi banki és pénzügyi rendszerre alkalmazandó.

Dióhéjban fogalmazva: a jelen írás születésével egy időben a könyvet már 13 különböző nyelvre fordították le, és tíz különböző országban jelentették meg.

Mindenesetre attól függetlenül, hogy a jövőben a pozitív előjelek beigazolódnak-e, vagy erőfeszítéseinket siker koronázza-e vagy sem, a mi egyetemi hallgatókként és gazdasági teoretikusokként vállalt elidegeníthetetlen felelősségünk az, hogy minden erőnket a kutatásra és a tudományos igazság keresésére összpontosítsuk, és így az eljövendő generációkra olyan ismeret- és alapelvgyűjteményt hagyhassunk örökül, amely lehetővé teszi számukra az emberiség és a civilizáció korlátok és gátló körülmények nélküli előrejuttatását.

Jesús Huerta de Soto a Pénz, banki hitel és gazdasági ciklusok művének első spanyol, valamint angol kiadásait követően jelen kötetben, figyelembe véve a 2007-es gazdasági válságot követő folyamatokat, nemcsak Spanyolország, hanem az Európai Pénzügyi és Gazdasági Unió tagjai helyzetét vizsgálja.

Hivatkozás: https://mersz.hu/de-soto-penz-banki-hitel-es-gazdasagi-ciklusok//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave