Dobák Miklós, Antal Zsuzsa

Vezetés és szervezés

Szervezetek kialakítása és működtetése


Felvezető eset – Az Apolló-szindróma44

„Hogyan fognánk hozzá, ha lehetőségünk nyílna összeválogatni egy ideális vezetői team tagjait? Mindenki tudja, hogy bonyolult és nehéz problémák megoldásához fejlett elemzőkészség szükséges. Úgy gondolhatnánk tehát, hogy csapatunknak csupa intelligens emberből kell állnia, akik könnyedén megbirkóznak egy-egy komolyabb feladattal, és az sem okoz nekik gondot, ha súlyos döntéseket kell meghozniuk… Az alapfeltevésünk az volt, hogy egy olyan játékban, ahol az intelligencia komoly szerepet kap, az intelligens személyekből álló csoport (ez volt az Apolló-team) nyilvánvalóan győzni fog… Az Apolló-team az utolsó helyen végzett…
A különösen intelligens emberekből álló teamek tagjai az idő nagy részében meddő vitákat folytattak. Mindnyájan saját határozott álláspontjuk helyességéről igyekeztek meggyőzni a többieket – minden eredmény nélkül. Társaik érvelésének gyenge pontjaira lelkiismeretesen felhívták a figyelmet. Korántsem meglepő tehát, hogy kénytelen-kelletlen meghozott döntéseiket nem alapozták egységes koncepcióra. Számos sürgető és elkerülhetetlen feladatot egyszerűen nem hajtottak végre. Végül az utolsó helyen kerültek ki a játékból, amiért persze kölcsönösen egymást hibáztatták. A feltételezett szuperteam szörnyű csalódást okozott…”
Az Apolló-teamek nehezen irányíthatóak, meddő vitákra hajlamosak, a döntéshozatalban pedig nehézkesek voltak. Tagjaik kizárólag a személyes meggyőződésük alapján óhajtottak cselekedni, tekintet nélkül arra, hogy álláspontjuk elfogadható-e a többi csoporttag számára.
Definíció
Csoportnak tekintünk két vagy több olyan embert, akik rendszeresen interakcióba lépnek egymással valamilyen közös cél elérése érdekében.
44 Forrás: Meredith Belbin: A team, avagy az együttműködő csoport. Edge 2000 Kft., 2003, 25–27. oldal.

Vezetés és szervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 826 2

GONDOLKOZOTT MÁR AZON, HOGY…

- mi a vezető feladata?

- miért készítenek stratégiát a vállalatok?

- miért létezik sokféle szervezeti modell?

- miként lehet motiválni másokat?

- hogyan kontrollálhatja a vezető a kitűzött célok elérését?

- miért lehetnek sikeresek a szervezetek akkor is, ha egészen eltérő módon szervezik meg a munkát, és vezetőik is egészen más személyiséggel bírnak?

Ilyen és ehhez hasonló, egészen mindennapi kérdésekre ad választ könyvünk, amelynek fókuszában a vezető és a szervezet áll. A könyvben a vezető stratégiaalkotási, szervezési, személyes vezetési (leadership-) és kontrolltevékenységéhez kapcsolódó ismereteket vesszük sorra. E vezetési funkciók közül kiemelten foglalkozunk a szervezéssel, illetve a szervezeti struktúrákkal. Illusztratív felvezető esetek, háttéranyagok, ellenőrző kérdések, különböző alkalommal (képzéseken, tréningeken, versenyeken stb.) feldolgozható esettanulmányok, szituációs játékok, szószedet, a szakkifejezések angol és német fordításai segítik a könyv felsőoktatásban történő felhasználását, de a bőséges tudásanyagot haszonnal forgathatják üzleti és közszolgálati szervezetek vezetői is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dobak-antal-vezetes-es-szervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave