Dobák Miklós, Antal Zsuzsa

Vezetés és szervezés

Szervezetek kialakítása és működtetése


Esettanulmány – Mokaszin Gyár

A Mokaszin Gyár egy vidéki kisváros – Paterson (50. ábra) – legnagyobb becsben tartott ékessége. Nem az épületegyüttes és környékének látványa vonzotta a kíváncsi és szépre éhes szemeket, hanem az a régi időket idéző gyári hangulat, amely belengte a maradi és változtatni nem hajlandó kisvárost, az, amely a vidéki lét legvonzóbb és legértékesebb kincse.
A Gyár alapítója, tulajdonosa John Condon szívén viselte munkásainak sorsát. A szűk családon kívül senki sem sejtette, hogy a Mokaszin Gyár haldokol. A dolgozók és vezetőik nap mint nap a változatlanság biztonságot rejtő nyugalmával végezhették munkájukat anélkül, hogy bármi jele mutatkozott volna a hanyatlásnak. Pedig a világ változott és forrongott. 1910 nyarán Mary Pickford már hódított a filmvásznon, Diaz elnök bevezette a szükségállapotot Mexikóban, ifjabb Theodore Roosevelt házasságot kötött Eleanor B. Alexander kisasszonnyal, a selyemipar nagy léptekkel fejlődött, a vagongyártás is éledezett, és a nyomorúság inkább volt szabály, mint kivétel Amerika-szerte.8
A technika rohamos fejlődése a termelékenység látványos javulását eredményezte, noha az intenzívebben dolgozó munkások relatíve kevesebb fizetést kaptak.
John Condon egy vállalkozói összejövetelen harcias vitába keveredett egyik jó barátjával. A vita a fejlődésről, illetve annak az emberi életre gyakorolt hatásáról robbant ki. Condon ugyan elismerte a dolgok szükségszerűségét, de látta azt is, hogy milyen emberi tragédiákhoz vezet. Tudta vagy inkább érezte, hogy a fejlődést kísérő szervezési módszerek nem illenek bele abba a képbe, ahogyan ő – igen kivételes módon – embereivel bánt gyárában. John Condon barátja ekképpen érvelt: „Az ember sose tanul, pedig a haladás elkerülhetetlen, és hosszú távon mindenkinek haszna van belőle. A Patersonban mostanában tapasztalható anarchista felfogás szerint még mindig a ló mögött kellene baktatnunk, és faekével kellene túrnunk a földet.”9
John Condon a vita hevének elültével vállalkozó jó barátjától megtudta, hogy látványos sikereket hozott egy közeli autógyár racionalizálása. A szakértő Lloyd Cunnington szisztematikus és újszerű módszerei termelékenyebbé, olcsóbbá és összességében szervezettebbé tették a gyárat. Ugyan félve és fájó szívvel, de John Condon is – félretéve közismert büszkeségét – felkérő levelet írt Lloyd Cunningtonnak, amelyben a Mokaszin Gyár titokzatos hanyatlásáról tájékoztatta őt. Lloyd Cunnington elfogadta a felkérést, és feltételei között (a szokásos, munkanapokban meghatározott tiszteletdíján kívül) egy irodahelyiség rendelkezésre bocsátása és egy gyári – lehetőleg fiatal – munkás asszisztensként való foglalkoztatása szerepelt.
Lloyd Cunnington első munkanapja a Mokaszin Gyárban folyamatos álmélkodással telt el. Sok rosszul szervezett üzemet látott már eddig is, de a patersoniak minden eddigit felülmúltak. Az üzleti könyveket ímmel-ámmal vezették, a mokaszingyártás technológiája elavult volt, az egymásra épülő munkaműveletek fizikailag távol estek egymástól, a belső szállítás kezdetleges és szervezetlen volt, a megrendelések összegyűjtésével senki sem „bajlódott”, és a munkások relaxált jövés-menése inkább mutatta egy vasárnap délutáni baráti összejövetel képét, semmint egy munkahelyét. A gyár kizárólag mokaszinokat gyártott, amelynek „technológiája” igen hűen tükrözte az ősi módszereket: a meglévő szabásminták alapján kiszabták a formákat, amit a lyukasztás, majd a fűzés és a díszítés művelete követett. A munkahelyek nem az egyes műveletek szerint voltak kialakítva, hanem a baráti társaságok és az aznap éppen megjelent munkások újraelosztása szerint alakultak ki; tehát mindenki mindenhez értett.
Lloyd Cunnington már első napján kiszemelte azt a szemtelenül törekvő fiatalembert, aki aztán a munkaműveletek időtanulmányait végezte Cunnington útmutatásai alapján. A tanulmányozás ezen fázisában a munkafolyamat egyes szakaszait különítették el abból a célból, hogy az asszisztens véletlenszerű megjelenésekor az egyes szakaszokhoz a munkások által éppen végzett tevékenységet rendeljék. A szóba jöhető tevékenységek között a konkrét munkavégzés műveletei mellett pihenő- és várakozási időket, valamint nem azonosítható (például a munkás távollétéből adódó) időket is azonosíthatott az asszisztens. Az egyszerű és különösebb technológiai várakozási időket nem igénylő gyártási folyamat során az asszisztens meglepően sok pihenő-, várakozási és nem azonosítható időt regisztrált. Az időfelmérések hasonló eredményekhez vezettek: az egyes műveletek átlagos kivitelezési ideje egy tíz év körüli gyermek betanulási idejének felelt meg.
Lloyd Cunnington néhány hetes patersoni tartózkodás után gondterhelten, de változtatási ötletekkel gazdagon írta meg szakértői jelentését John Condonnak. A jelentés főbb pontjai a következők voltak:
  • a Mokaszin Gyár működését már legalább fél éve a magánvagyonából finanszírozza (több ingatlan és telek került szép csöndben eladásra);
  • a mokaszinok piacának pangása nagymértékben hozzájárul az eladatlan készletek terebélyesedéséhez, a magas árak gazdaságosan csak a költségek radikális leszorításával csökkenthetők;
  • a termelés szervezetlen, a munkamegosztásnak csak igen kezdetleges formái lelhetők fel;
  • rendkívül laza a munkafegyelem, a dolgozók kedvük szerint végezhetik nem túl precízen definiált munkájukat;
  • a munkaidő beosztása (ebédszünet, pihenő idők stb.) ötletszerű és a munkások által meghatározott (mind az idejét, mind az időtartamát illetően);
  • a termeléshez és gazdálkodáshoz kötődő adminisztráció pontatlan és nem naprakész.
 
Lloyd Cunnington úgy gondolta, hogy javaslatainak megfogalmazása előtt meghallgatja John Condon véleményét a jelentésről. John Condon – habár igazi meglepetés nem érte – mélyen le volt sújtva. Érezte, hogy nagy bajban van, és ha nem változtat az eddigi gyakorlaton, akkor vállalkozása nem lesz hosszú életű. De azt is tudta, hogy baj nélkül semmiképp nem ússza meg: hogyan néz majd munkásai, vagy egyáltalán a patersoniak szemébe, ha el kell küldenie néhányukat? Mit szólnak majd a szigorú, soha nem tapasztalt fegyelemhez? Condon rettegve várta a hétfői találkozót Lloyd Cunningtonnal, hogy meghallgassa racionalizálási javaslatait.
(Az eset alapötletét a Spotswood - The efficiency expert című, 1991-ben készült ausztrál film, valamint John Updike Isten velünk vonul című regénye (Európa Könyvkiadó, 1997) adta.)
 
FELDOLGOZÁST SEGÍTŐ KÉRDÉSEK:
  1. Értelmezze a Mokaszin Gyár szervezetét a lehetséges megközelítések alapján!
  2. Milyen változtatásokat javasolna a tulajdonos-vezetőnek a problémák megoldása érdekében?
  3. Milyen várható hatásokkal számolhatunk a javasolt változtatások eredményeként?
8 Updike, John: Isten velünk vonul. Európa Könyvkiadó, 1997, 30. oldal.
9 Updike, John: Isten velünk vonul. Európa Könyvkiadó, 1997, 37–38. oldal.

Vezetés és szervezés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 826 2

GONDOLKOZOTT MÁR AZON, HOGY…

- mi a vezető feladata?

- miért készítenek stratégiát a vállalatok?

- miért létezik sokféle szervezeti modell?

- miként lehet motiválni másokat?

- hogyan kontrollálhatja a vezető a kitűzött célok elérését?

- miért lehetnek sikeresek a szervezetek akkor is, ha egészen eltérő módon szervezik meg a munkát, és vezetőik is egészen más személyiséggel bírnak?

Ilyen és ehhez hasonló, egészen mindennapi kérdésekre ad választ könyvünk, amelynek fókuszában a vezető és a szervezet áll. A könyvben a vezető stratégiaalkotási, szervezési, személyes vezetési (leadership-) és kontrolltevékenységéhez kapcsolódó ismereteket vesszük sorra. E vezetési funkciók közül kiemelten foglalkozunk a szervezéssel, illetve a szervezeti struktúrákkal. Illusztratív felvezető esetek, háttéranyagok, ellenőrző kérdések, különböző alkalommal (képzéseken, tréningeken, versenyeken stb.) feldolgozható esettanulmányok, szituációs játékok, szószedet, a szakkifejezések angol és német fordításai segítik a könyv felsőoktatásban történő felhasználását, de a bőséges tudásanyagot haszonnal forgathatják üzleti és közszolgálati szervezetek vezetői is.

Hivatkozás: https://mersz.hu/dobak-antal-vezetes-es-szervezes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave