Horváth Dóra, Nyirő Nóra, Csordás Tamás (szerk.)

Médiaismeret

Reklámeszközök és reklámhordozók


A mozireklámfilm

A mozireklámok tervezése és kivitelezése a televíziós reklámok elkészítésével megegyező folyamatként zajlik, így ugyanúgy egy reklámfilm kerül kialakításra (azonos lépésekkel, ahogy ez a 8. fejezetben tárgyalásra kerül, így itt erre nem térünk ki részletesen). Mégis néhány megfontolásra fel kell hívnunk a figyelmet. Egy internetes felmérés azt mutatja, hogy a moziba járók igen negatívan reagálnak a filmek előtt sugárzott reklámokra. Ahhoz, hogy sikeres és eredményes reklámokkal tudjunk szólni a mozilátogatókhoz, érdemes a kutatás eredményeit figyelembe venni. Az 500, interneten keresztül megkérdezett amerikai moziba járó csaknem mindegyike (91%) találkozott már moziban sugárzott reklámfilmekkel. A válaszadók több mint fele (53%) szerint azonban változtatni kellene a mozikban vetített reklámokon; továbbá a közönség 27 százaléka úgy nyilatkozott, hogy a műsor előtt játszott reklámok miatt a jövőben esetleg kevesebbet járnak moziba, hiszen a dvd és az internet nyújtotta lehetőségek mellett nyugodtan megnézhetjük a legújabb filmeket otthon is. A mozikedvelők szerint a mozikban sugárzott reklámoknak sokkal élvezetesebb, viccesebb, újszerűbb és jobb minőségű (azaz kifejezetten a mozivászonra készült) alkotásoknak kellene lenniük (Mediainfo, 2004). Ezt fontos mérlegelnünk, hiszen legtöbbször a mozireklámokat a hirdetők letudják azzal, hogy a televízióban sugárzott reklámfilmet legyártatják a megfelelő formátumban, és ugyanazt sugározzák a moziban is. Ahhoz azonban, hogy pozitív hatást érjünk el hirdetésünkkel a moziban, át kell gondolnunk, amennyiben van rá lehetőség, hogy másik reklámfilmet vagy esetleg a televíziós reklámfilm egy hosszabb verzióját sugározzuk a moziban, hogy kihasználjuk a technológia adta lehetőségeket, és a médiumhoz illeszkedő kommunikációval tudjunk megjelenni. A mozireklámok hatékonyságának kutatása során Dunett és Hoek (1996) azt találták, hogy visszaidézésben nem lehet kimutatni kiugró hatékonyságot a mozireklámok esetében, így azt javasolják, hogy kiegészítő médiumként használják a hirdetők, ne pedig önálló csatornaként.

Médiaismeret

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 724 1

A „média” szó és fogalom mára divattá, hatalommá, bizonyos esetekben misztikummá vált. A korábbi sportágától megváló élsportoló, a valóságshow-ból kilépő ismeretlen szereplő, valamely televíziós műsorszám nyertese mára jellemzően így fogalmaz: „majd megjelenek a médiában” - jelezve, hogy a „médiában” való szereplés: karrier, lehetőség, egyben a siker mércéje.

A média ezen értelmezése az egyén szintjén jelenik meg, de mit jelent a magát tudatosan pozicionáló, márkázó vállalat számára? Egy márkamenedzser számára az a mondat, hogy „majd megjelenik a márkám a médiában”, valami mást jelent, hiszen nem mindegy, hol, mikor, milyen formában, milyen tartalommal jelenik meg. Könyvünk a kérdés megalapozott megválaszolásának módszertanát nyújtja át az olvasónak.

A gyakorlati üzleti és marketingkommunikáció képzések, gyakorló szakemberek számára összeállított könyvünkkel a célunk az, hogy bemutassuk, a tudatosan tervezett márka- és vállalati üzenetek csatornái objektíven hogyan jellemezhetők, és ezáltal milyen előzetes preferenciákat fogalmazhat meg a marketing- és kommunikációs tervezés során a szakember.

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-nyiro-csordas-mediaismeret//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave