Horváth Dóra, Nyirő Nóra, Csordás Tamás (szerk.)

Médiaismeret

Reklámeszközök és reklámhordozók


Ad hoc médiakutatások

Az ad hoc kutatások külön megrendelésre készített, egyszeri, nem rendszeres kutatások. Az egyszeri kutatás lényege, hogy egy adott problémára, kutatási kérdésre keresi a választ, nem célja egy hosszú távú fogyasztási tendencia megismerése. Ad hoc kutatásokat végezhetnek kisebb médiaszektorok aktuális teljesítményéről (pl. helyi rádiók) vagy egy médiaágazat átfogó állapotáról, vagy hatékonyságának igazolásáról (pl. Igen! Rádió! [Szonda Ipsos, 2003, 2004], Az írás megmarad [MLE – Szonda Ipsos, 2004]), illetve készíttethetnek ilyen kutatást médiavállalatok is, médiamárkákkal (pl. egy brand bevezetésével kapcsolatban a piac tesztelése) vagy közönségösszetételükkel (pl. lapteszt: olvasótábor mérete, társadalmi összetétele, véleménye a kiadványról, fogyasztási motivációi, igényei) kapcsolatban, így ad hoc kutatásokon keresztül nyílik például lehetősége kisebb, a szindikált kutatásokban nem mért médiumoknak saját teljesítményük megismerésére. Az ad hoc kutatásokon belül lehetőség van a médiumokat minőségi jellemzők alapján is kutatni: mennyire képesek a fogyasztók visszaemlékezni az adott médium jellemzőire, struktúrájára, a benne közölt tartalomra (a sajtótermékek esetében ez az ún. copy-test). Ez a kutatás lehetőséget teremthet például egy lap tartalmi megújulásakor a korábbi formátum formai-tartalmi hibáinak kiküszöbölésére. Főként könnyűzenét játszó rádiók a zenei kínálatuk hallgatói tetszésének mérésére és zenei rotációjuk tervezésére alkalmanként rendelhetnek zeneteszteket. Ezek a leggyakrabban telefonon keresztül (CATI) történnek. A teszt során a válaszadónak bizonyos számú zeneszám részlete kerül lejátszásra, amelyet a tetszés és az életciklus (érdemes-e tovább játszani az adott dalt) dimenziók mentén mérnek.

Médiaismeret

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 724 1

A „média” szó és fogalom mára divattá, hatalommá, bizonyos esetekben misztikummá vált. A korábbi sportágától megváló élsportoló, a valóságshow-ból kilépő ismeretlen szereplő, valamely televíziós műsorszám nyertese mára jellemzően így fogalmaz: „majd megjelenek a médiában” - jelezve, hogy a „médiában” való szereplés: karrier, lehetőség, egyben a siker mércéje.

A média ezen értelmezése az egyén szintjén jelenik meg, de mit jelent a magát tudatosan pozicionáló, márkázó vállalat számára? Egy márkamenedzser számára az a mondat, hogy „majd megjelenik a márkám a médiában”, valami mást jelent, hiszen nem mindegy, hol, mikor, milyen formában, milyen tartalommal jelenik meg. Könyvünk a kérdés megalapozott megválaszolásának módszertanát nyújtja át az olvasónak.

A gyakorlati üzleti és marketingkommunikáció képzések, gyakorló szakemberek számára összeállított könyvünkkel a célunk az, hogy bemutassuk, a tudatosan tervezett márka- és vállalati üzenetek csatornái objektíven hogyan jellemezhetők, és ezáltal milyen előzetes preferenciákat fogalmazhat meg a marketing- és kommunikációs tervezés során a szakember.

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-nyiro-csordas-mediaismeret//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave