Horváth Dóra, Nyirő Nóra, Csordás Tamás (szerk.)

Médiaismeret

Reklámeszközök és reklámhordozók


Médium, média, médiák – avagy média a köznyelvben

A Nyelvművelő kézikönyv szó- és fogalommagyarázata szerint: a latin eredetű medium ma elsősorban szuggerálható, hipnotizálható, illetve könnyen befolyásolható személyt jelent, s csak másodsorban közvetítő eszközt, tényezőt, közeget. Bizonyos társadalomtudományok, a híradástechnika és a reklám szaknyelvében angol mintára elterjedt a szó latin többes alakja, a média. Gyakran többes számban is használják: médiák. Ez voltaképpen szabálytalanság, mivel a már amúgy is többes számú szóalak kapott újabb többesjelet (mint pl. az Alpesek, Beatlesek): a legjelentősebb médiák, reklámmédiák stb. A szó idegen volta és a médiumtól való jelentésbeli elkülönítése folytán azonban ma már általában nem ismeretes, hogy latin többes alakról van szó, s így ez a „szabálytalanság” egyes nyelvészek szerint nem zavaró, mások szerint vétség (Grétsy–Kovalovszky, 1985).1

Médiaismeret

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 724 1

A „média” szó és fogalom mára divattá, hatalommá, bizonyos esetekben misztikummá vált. A korábbi sportágától megváló élsportoló, a valóságshow-ból kilépő ismeretlen szereplő, valamely televíziós műsorszám nyertese mára jellemzően így fogalmaz: „majd megjelenek a médiában” - jelezve, hogy a „médiában” való szereplés: karrier, lehetőség, egyben a siker mércéje.

A média ezen értelmezése az egyén szintjén jelenik meg, de mit jelent a magát tudatosan pozicionáló, márkázó vállalat számára? Egy márkamenedzser számára az a mondat, hogy „majd megjelenik a márkám a médiában”, valami mást jelent, hiszen nem mindegy, hol, mikor, milyen formában, milyen tartalommal jelenik meg. Könyvünk a kérdés megalapozott megválaszolásának módszertanát nyújtja át az olvasónak.

A gyakorlati üzleti és marketingkommunikáció képzések, gyakorló szakemberek számára összeállított könyvünkkel a célunk az, hogy bemutassuk, a tudatosan tervezett márka- és vállalati üzenetek csatornái objektíven hogyan jellemezhetők, és ezáltal milyen előzetes preferenciákat fogalmazhat meg a marketing- és kommunikációs tervezés során a szakember.

Hivatkozás: https://mersz.hu/horvath-nyiro-csordas-mediaismeret//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave