Budai Balázs Benjámin

Az e-közigazgatás elmélete


Fogalmak, definíciók

 
AG
Architecture Guidelines – Rendszerépítési útmutató, mely az elektronikus hálózati infrastruktúrák konvergenciáját hivatott elősegíteni. Arra ad iránymutatást, hogy miként hasznosíthatók a közös eszközök, amelyeket az IDA bocsát a felhasználó közösség rendelkezésére.
AGITF
Ausztrál interoperabilitási keretrendszer.
BAK
Bátonyterenyei Adatrögzítő Központ – A digitalizáció mintaértékű példája.
BELGIF
Belga interoperabilitási keretrendszer.
Biometrikus azonosítás
Biológiai adottság (ujjlenyomat, írisz, arcforma, hang, szag, haj, tenyérlenyomat stb.) alapú személyazonosítás.
CIRCA
Communication and Information Resource Centre for Administration. Olyan szoftverplatform, mely sztenderdizált, webalapú, közös ügyiratkezelést, biztonságos virtuális munkateret hoz létre.
CORINE
Coordination of Information on the Environment. A területi és környezeti információs rendszerek kiszolgálására hozta létre az EU. Hat alrendszerből áll: földrajzi háttéradatok, levegőminőségi adatok, földfelszíni adatok, természetvédelmi adatok, vízadatok, társadalmi-gazdasági adatok.
DeGIF
Dán interoperabilitási keretrendszer.
Deklaratív hatályú nyilvántartás
Olyan nyilvántartás, ahol a bejegyzés nem keletkeztet vagy változtat jogot, hanem csupán kinyilvánítja azt (pl. anyakönyvi kivonat).
Directory services
Az interfészeket, eszközöket és szolgáltatásokat, valamint az IDA címtárát egységesítő szolgáltatások.
Döntésorientált GIS
Olyan földrajzi információs rendszerek, ahol a döntés-előkészítés érdekében az értékelési szempontok szerint súlyozva jeleníthetők meg a szükséges információk.
DTM
Digital Terrain Modell – Digitális Felszín Modell. Olyan nagy pontosságú geodéziai, grafikus megjelenítésű nyilvántartás, mely polgári védelmi és katasztrófavédelmi információkkal kombinálva alkalmas a területi védelem tervezésére, irányítására (pl. evakuálás, ellátás stb.).
EDI
Elelctronic Data Interchange – Elektronikus adatcsere.
EFER
Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer.
E-GIF
Egyesült Királyság interoperabilitási keretrendszere.
EIF
Európai Interoperabilitási Keret – interoperabilitási ajánlásokat és irányelveket megfogalmazó keretrendszer.
E-link
Közigazgatási szervek közötti biztonságos kommunikációra szolgáló megoldás, mely képes illesztési felületet teremteni a különböző nemzeti és intézményi információs rendszerek (illetve a lakosság és az üzleti szféra) között.
E-procurement
Az elektronikus közbeszerzés európai szintű kezelésére szolgáló mechanizmus.
Eszközorientált GIS
Nem csupán ábrázolják az adott területet, hanem egyéb azonosító adatokkal (pl. helyrajzi szám) el is látják azokat (pl. terület- és településrendezési tervek).
Funkcionális interoperabilitás
A rendszerek azon képessége, hogy egymással adatot tudnak cserélni, és a fogadó oldal legalább ember számára értelmezhető adatot ad ki.
GIS
Geographical Information System – Földrajzi Információs Rendszer.
Global search
A teljes eu.int domainre kiterjedő, az összes európai lap tartalmát vizsgáló keresőmotor.
GPL
General Public Licence – Általános Nyilvános Licenc: egy általános célú nyílt forráskódú licenc, amelyet a Free Software Foundation (FSF) tervezett a GNU projekt programkódjaihoz.
Horizontal Actions and Measures
Az IDAbc horizontális programjai.
Horizontális back office megközelítés
A back office elemek mindegyikére jellemző, azokat átható területek számbavétele. Pl. nyílt forráskód, interoperabilitás, közmű, térinformatika, digitalizáció stb.
HSNet
Hungarian Security Network – Az EKG Infrastruktúráján kialakított, teljesen szeparált magánhálózat, melyen keresztül 9 érintett intézmény kezel minősített, EU-s dokumentumokat.
IDA-MT
IDA Machine Translation – IDA Gépi Fordítás: Az Európai Bizottság gépi fordítási rendszerének kiterjesztése az IDA hálózatra.
INSPIRE
Infrastructure for Spatial Information in Europe: Az Európai Bizottság által 2004 júliusában elfogadott direktíva, mely 2007. május 15-én lépett hatályba. http://www.ec-gis.org/inspire/
IPM
Interactive Policy Making – Interaktív Stratégiai Döntéstámogatás: A webalapú eszköz segítséget nyújt ahhoz, hogy a helyi, regionális, nemzeti és EU-szintű döntéseket megelőzően piaci reakciókat gyűjtsenek, valamint a polgárokkal és az üzleti szférával konzultációt folytassanak le. A kapcsolódó adatbázisban többnyelvű online kérdőívek állnak rendelkezésre.
Kapacitív ujjlenyomat szenzor
Az elektródák a bőr távolságát mérik.
Konstitutív hatályú nyilvántartás
Olyan nyilvántartás, ahol valamely jog a nyilvántartásba vétellel jön létre, módosul vagy szűnik meg (pl. ingatlan-nyilvántartás).
LISI
Levels of Information System Interoperability – öt interoperabilitási érettségi szintet tartalmazó és négy interoperabilitási jellemzőt (eljárások, alkalmazások, infrastruktúra és adatok) használó képességi modell.
Megoldástérkép
A MITS-EÖR táblázata, mely egy önkormányzat back office-át mutatja vertikális megközelítésben.
MEKIK / HeGIF
Magyar E-közigazgatási Interoperabilitási Keretrendszer – Nemzeti interoperabilitási szabványrendszer.
MoReq
Managing Information Resources for eGovernment – e-Kormányzati Információs Erőforrások Kezelése: Az európai szintű e-kormányzati metaadatok szabványosítására szolgáló kezdeményezés.
Nat-Lex
A tagállamok online jogi információs rendszereit elérő felület és kereső.
NZ e-GIF
Új-Zélandi interoperabilitási keretrendszer.
Nyilvántartás-orientált GIS
E nyilvántartások célja a hatósági nyilvántartás és ellenőrzés, a felügyeleti tevékenység, a karbantartás, a tájékoztatás, az engedélyezés és más igazgatási tevékenységek gyakorlása. Széles körben használt az önkormányzatoknál és az államigazgatásban egyaránt. Leggyakoribb alkalmazási területe a népességhez, és a vonalas infrastruktúra nyilvántartásához kötődik.
OCR
Optical Character Recognition – Optikai Karakterfelismerés. A papíralapú dokumentumok szkennelését követő optikai alapú karakterazonosítás.
OLAP
OLAP (OnLine Analytical Processing – Valós idejű elemzés és irányítás) egy olyan szoftvertechnológia, melyet napjaink VIR-jeinek felépítésére használnak.
PEGSCO
Pan-European E-Government Services Committee – Az IDAbc program EU-szintű irányító bizottsága.
PKICUG
Public Key Infrastructure for Closed User Groups – PKI-Zárt felhasználói csoportoknak. A TESTA-n futó elektronikus tanusítvány szolgáltatás.
Portal Toolkit
Portál eszköztár: Nyílt forráskódú szoftvereken alapuló eszköz portálok karbantartására. Olyan eszközrendszer, mely segítséget nyújt a portálok készítőinek úgy, hogy az általános eszközöket és a testreszabhatóságot mind tartalmilag mind formailag biztosítja. Tartalmaz – többek között – linkgyűjteményt, hírek és bejelentések tárát, stíluslapokat, gyakran ismételt kérdéseket.
PRESTO
Francia interoperabilitási keretrendszer.
Project of Common Interest
Az IDAbc vertikális programjai – az EU közérdekű területeinek konkrét együttműködései.
RAPEX
Rapid Alert System – Gyors Riasztási Rendszer: Olyan általános keretrendszer, melyre riasztási rendszerek építhetők.
SAGA
Német interoperabilitási keretrendszer.
SHS
Svéd interoperabilitási keretrendszer.
STATEL
A kétirányú állománytovábbítás platformfüggetlen, transzparens eszköze, mely bármely szoftverbe beépíthető a fejlesztők részéről.
Szemantikai interoperabilitás
Az adatok formátumának azonossága révén más célra használt adatok is feldolgozhatóvá válnak mindenhol, azaz gép és gép közötti kommunikáció is értelemmel bírhat.
Szervezeti interoperabilitás
Az ügymenetek formalizálását (modellezését) és a modellek közötti átjárhatóság biztosítását, a közigazgatási rendszerek közelítését feltételezi (azaz számos normatív elemmel bír). Az interoperabilitás szervezeti szinten a kétoldalú megoldások helyett a mindenkire érvényes többoldalú megoldásokat preferálja.
TAC
Telematics between Administrations Commitee: a tagállami delegáltakból álló Közigazgatások Közti Telematikai Bizottság.
TAKAROS
Térkép Alapú Kataszter Országos Számítógépesítése, melynek megyei szintjét META-nak, Megyei Takarosnak hívnak. (Eszközorientált GIS rendszer).
Technikai interoperabilitás
Biztosítja a szolgáltatások közötti átjárások infrastrukturális (technológiák, szabványok, házirendek) részeit.
TEIR
Országos Területfejlesztési és Területrendezési Információs Rendszer.
TESTA
Trans-European Service of Telematics between Administrations. Az európai közigazgatási szervek összekapcsolódását segítő infrastrukturális program. Nemzeti magánhálózatokból álló, zárt, internettől független gerinchálózat, melynek célja az EU adminisztrációjának kiszolgálása, a tagországok közötti adatcsere támogatása.
Vertikális back office megközelítés
A back office funkcionális megközelítése, mely különbséget tesz adatbáziskezelő rendszerek, vezetői információs rendszerek, integrált programrészek, felügyeleti és monitoringrendszerek és ügyviteli rendszerek között.
VIR/MIS
A vezetői információs rendszerek (MIS – Management Information System) olyan integrált megoldások, melyek egy szervezet vezetési funkcióinak gyakorlásához (tervezés és döntéshozatal, szervezés, közvetlen irányítás és ellenőrzés) nyújtnak információs segítséget.
Work-flow
Ügymenet, ügyfolyam.

Az e-közigazgatás elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 785 2

A kormányzati modernizációt az új igazgatási technológia rutinszerű használatában látom: az informatika széles körű alkalmazásában, az elektronikus kormányzás elterjesztésében, tudatos használatában. A közigazgatás-tudományi szakma nagyjából egyetért ezzel, azonban az elektronikus eszközök alkalmazása sokszor az elméleti alapok ismerete nélkül történik. A BCE Közigazgatástudományi Karán, a volt Államigazgatási Főiskola Közigazgatás-szervezési Tanszékén a majd egy évtized alatt felhalmozott, és ebben a könyvben bemutatott, rendszerezett információmennyiség láttán joggal érezhetjük, hogy egy új tudományos módszertani szakterület elméleti megalapozásának lehetünk szemtanúi.

Prof. Dr. Lőrincz Lajos †, az MTA rendes tagja

A közigazgatás történetében mindig voltak nagy állomások, paradigmaváltások, amelyek után a közigazgatás fogalma új értelmet nyert. Vagy a feladatok, a funkciók, vagy az apparátus, de leginkább a technológia, a módszerek változtak, modernizálódtak, fejlődtek. Napjainkban valamennyi tényező intenzív, erőltetett változtatása zajlik egy új környezetben: az információs társadalomban. Az elektronikus közigazgatás újraértelmezi a közigazgatás helyzetét, feladatát és eszközrendszerét. Ez a kiváló könyv Magyarországon elsőként vállalkozik arra, hogy a téma hazai diskurzusában feltérképezze és rendszerezze a vonatkozó ismereteket.

Prof. Dr. Máthé Gábor professor emeritus

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Az információs társadalom felgyorsult világában a szolgáltató elektronikus közigazgatás kiépítése és fejlesztése mára már megkerülhetetlen kérdéssé vált. A könyv nemcsak szakkönyv, hanem fontos és érdekes információt nyújt minden érdeklődő számára. Sokoldalú megközelítéssel igyekszik bemutatni a nemzetközi, az uniós és a hazai helyzetet, annak eredményeivel és kihívásaival együtt. Rendszerező igényével egy új, kialakulóban lévő tudományterület tudományos alapkövének tekinthető.

Prof. Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár

Szegedi Tudományegyetem, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-az-e-kozigazgatas-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave