Budai Balázs Benjámin

Az e-közigazgatás elmélete


Fogalmak, definíciók

ARPU
Average Revenue Per User – Egy főre eső átlagos bevétel. Ennek növelésével lehet intenzív növekedést elérni egy amúgy telített piacon, mint amilyen a mobiltávközlés piaca.
BSZK
Broadcasting Szolgáltató Központ: olyan felület, mely jellegénél fogva rövid, tömör, friss információt közöl, amely felhívhatja a figyelmet eseményre, időpontra, helyszínre és a további, bővebb információszerzés egyéb módjaira, helyére és lehetőséget ad az adott információval kapcsolatos felhasználói vélemény, jelzés visszacsatolására.
C/A kód
A GPS-rendszer döntően civil standard helymeghatározó szolgáltatását támogató kód, melynél a helymeghatározás pontosságát szándékosan – például az időzítés eltolásával vagy a kóddal együtt közölt pályaadatok hibás megadásával – csökkentik, hogy a legprecízebb helymeghatározás lehetőségével csak az arra jogosult felhasználók élhessenek.
CIP
Competitiveness and Innovation Program – Versenyképességi innovációs keretprogram, mely az eTEN, a Modinis, az e-Content programokra, valamint az i2010-es stratégiára épülve célozza a fenntartható, versenyképes, innovatív és integrált információs társadalom fejlődésének felgyorsítását. Önálló részprogramja az infokommunikációs technológiák politikai támogatási programja.
DTT
Digital Terrestrial Television – Földi digitális televíziós műsorszórás.
DVB
Digital Video Broadcasting – Digitális videó műsorszórás, fajtái:
DVB-S digitális műsorszórás műholdon keresztül
DVB-T digitális földfelszíni műsorszórás a VHF-UHF sávban
DVB-C digitális műsorelosztás kábelhálózatokon
DVB-H digitális műsorszórás mobilkészülékek számára
EGNOSS
European Geostationary Navigation Overlay Service – Európai Geostacionárius Navigációs Rendszer – A Galileo elődje, a GPS és a GLONASS rendszert pontosító, kiegészítő műholdas rendszer.
EOV
Egységes Országos Vetületi rendszer. A földmérési térképek vetületi rendszere, amelyet 1976-ban vezettek be. Ferde tengelyű, szögtartó, ún. süllyesztett hengervetület.
FÖMI
Földmérési és Távérzékelési Intézet – www.fomi.hu
FP7
Framework Program 7 – Hetedik Kutatási Keretprogram. Az EU programsorozata, amellyel célja az európai ipar versenyképességének és az információs társadalom szintjének javítása. Ez a program már nevesíti, hogy az IKT fejlődésétől a közszolgáltatások korszerűsödését is várja.
Galileo
Az EU és az ESA közös vállalkozása, hogy létrejöjjön az elsősorban civil célra tervezett rádiónavigációs és helymeghatározási rendszer.
GIG
Galileo Interest Group – Az IMH által létrehozott szervezet, mely a Galileo iránt érdeklődő szakértőket fogja össze.
GJU
Galileo Joint Undertaking – Az ESA és az EU közös szervezete a Galileo program végrehajtására.
GLONASS
Global Navigation Satellite System – A Szovjetunió által eredetileg katonai célokra kifejlesztett műholdas navigációs rendszer, melyet 1988-tól a nyilvánosság számára is átengedtek.
GMES
Global Monitoring for Environment and Security – Globális Környezetvédelmi és Biztonsági Megfigyelés. A kezdeményezés célja, hogy az EU saját műholdat állítson pályára, mely tagjainak szolgáltat környezetvédelmi és biztonsági információkat a világűrből. Az országok együttműködnének az adatok gyűjtésében, analizálásában és feldolgozásában.
GNSS
Global Navigation Satellite Systems – globális navigációs szatellitrendszerek: esetünkben az európai Galileo projekt keretében tervezett navigációs rendszer, az amerikai Navstar GPS és az orosz GLONASS rendszer gyűjtőneve.
GPRS
General Packet Radio Service – csomagkapcsolt nagy sebességű átvitel, mellyel n-szer 14,4 kbit/s érhető el (általában 43,2 kbit/s).
GPS
Global Positioning System – Globális műholdas helymeghatározó rendszer (NAVSTAR GPS).
HSO
Hungarian Space Office – Magyar Űrkutatási Iroda.
ICT/IKT
Az infokommunikációs technológiák angol és magyar rövidítései. Infokommunikációsnak tekinthető mindazon technológia, mely az informatikával és a távközléssel összefügg.
IDA program
Interchange of Data between Administrations – Közigazgatási intézmények közötti EU-s adatcsere program (Később IDA II. és IDAbc, ISA programok követték). Az IDA program célja annak a kommunikációs infrastruktúrának a létrehozása és működtetése, amely az európai adminisztrációk (később a civilek és az üzleti szféra) számára lehetővé teszi a biztonságos adatcserét.
LBS
Location Based Services – Helyzettudatosságra épülő szolgáltatások.
Location Server
Az MPS rendszerekben a helyinformációkat tartalmazó szerver-számítógép.
Micropayment
Kisösszegű kifizetés. Olyan elektronikus fizetési módok gyűjtőneve, ahol az összeg kellően alacsony ahhoz, hogy a hagyományos technológiák hagyományos tranzakciós díjai számításba jöjjenek.
MPS
Mobile Positioning System – mobil-helymeghatározáson alapuló rendszer, mely a mobiltelefon pillanatnyi földrajzi helyzetéből indul ki.
NAVSTAR
Navigation Satellite Timing And Ranging Global Positioning – A USDOD által eredetileg katonai célokra kifejlesztett műholdas navigációs rendszer. Ma „GPS” néven ismeri a köznyelv.
OGPSH
Országos GPS Hálózat.
P(Y) kód
A C/A kóddal ellentétben nem „butított” kód, mely a GPS rendszernél nagyságrenddel precízebb helymeghatározást tesz lehetővé. Ez a kód azonban civil felhasználásra nem elérhető.
PHYSAN
A PHYSAN projekt olyan növény-egészségügyi információs rendszert takar, melyben a karanténkárosítók megjelenési helyének pontos megjelöléséhez GPS-t használnak. A projekt az IDA–IDAbc program keretén belül működik.
RFID
Radio Frequency Indentification Devices – rádiófrekvenciás azonosító berendezések. A 2446–2454 MHz frekvenciasávban működő technológia alapja egy közel fél dollár értékű microchip, melynek segítségével az azonosítás és a földrajzi helyzet meghatározása elérhetővé válik. A chip – tárolóegység révén – más információkat is tárolni tud.
STB
Set top box – Televízióhoz csatlakoztatható, interaktivitást lehetővé tevő adó-vevő beltéri egység.
T-banking
Digitális televíziós csatornán és chipkártyán alapuló pénzkezelési mechanizmusok.
T-government
A digitális interaktív televíziós csatornán keresztül elérhető elektronikus közigazgatási eszközrendszer gyűjtőneve.
TV Card
A set top boxba illeszthető, személyi azonosító intelligens chipkártya. (TV-kártya).
UICC
Universal Integrated Circuit Card – harmadik generációs mobiltávközlési rendszer készülékeinek azonosító kártyája. (A második generációs SIM kártyához hasonlóan.)
WGS84
World Geodetic System – Geodéziai referenciarendszer (koordináta-rendszer), melyet a GPS rendszerek használnak. (1984-ben hozták létre.)
WPKI (M-signo)
Wireless Public Key Infrastructure – Vezetékmentes nyilvános kulcsú infrastruktúra. A WPKI-technológia lényege, hogy a PKI követelményeinek teljesítésére a mobiltelefonokat és a mögöttük felépített GSM- (illetve UMTS-) infrastruktúrát használja.
WPS
WIFI Positioning System: alternatív mobiltelefonos helymeghatározás. A WIFI, majd később más W-LAN hálózatokhoz történő kapcsolódás alapján állapítható meg a felhasználó pontos földrajzi pozíciója.

Az e-közigazgatás elmélete

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 785 2

A kormányzati modernizációt az új igazgatási technológia rutinszerű használatában látom: az informatika széles körű alkalmazásában, az elektronikus kormányzás elterjesztésében, tudatos használatában. A közigazgatás-tudományi szakma nagyjából egyetért ezzel, azonban az elektronikus eszközök alkalmazása sokszor az elméleti alapok ismerete nélkül történik. A BCE Közigazgatástudományi Karán, a volt Államigazgatási Főiskola Közigazgatás-szervezési Tanszékén a majd egy évtized alatt felhalmozott, és ebben a könyvben bemutatott, rendszerezett információmennyiség láttán joggal érezhetjük, hogy egy új tudományos módszertani szakterület elméleti megalapozásának lehetünk szemtanúi.

Prof. Dr. Lőrincz Lajos †, az MTA rendes tagja

A közigazgatás történetében mindig voltak nagy állomások, paradigmaváltások, amelyek után a közigazgatás fogalma új értelmet nyert. Vagy a feladatok, a funkciók, vagy az apparátus, de leginkább a technológia, a módszerek változtak, modernizálódtak, fejlődtek. Napjainkban valamennyi tényező intenzív, erőltetett változtatása zajlik egy új környezetben: az információs társadalomban. Az elektronikus közigazgatás újraértelmezi a közigazgatás helyzetét, feladatát és eszközrendszerét. Ez a kiváló könyv Magyarországon elsőként vállalkozik arra, hogy a téma hazai diskurzusában feltérképezze és rendszerezze a vonatkozó ismereteket.

Prof. Dr. Máthé Gábor professor emeritus

Nemzeti Közszolgálati Egyetem Közgazdaságtudományi Kar

Az információs társadalom felgyorsult világában a szolgáltató elektronikus közigazgatás kiépítése és fejlesztése mára már megkerülhetetlen kérdéssé vált. A könyv nemcsak szakkönyv, hanem fontos és érdekes információt nyújt minden érdeklődő számára. Sokoldalú megközelítéssel igyekszik bemutatni a nemzetközi, az uniós és a hazai helyzetet, annak eredményeivel és kihívásaival együtt. Rendszerező igényével egy új, kialakulóban lévő tudományterület tudományos alapkövének tekinthető.

Prof. Dr. Kovács Árpád egyetemi tanár

Szegedi Tudományegyetem, az Állami Számvevőszék korábbi elnöke, a Költségvetési Tanács elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/budai-az-e-kozigazgatas-elmelete//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave