Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Bevezetés

A hazai szakirodalomban egyik oldalról bőséges és gazdag a területi politika feldolgozása, a másik oldalról viszont roppant hiányos. A rendszerváltozás előtt is voltak értékes művek, amelyek többségükben a regionális tervezés akkori rendszerét mutatták be, s egyben alapos áttekintést nyújtottak a magyar területi szerkezetről, annak jellemzőiről és igényelt változási irányairól. Perczel Károly és Gerle György 1966-ban megjelent regionális tervezési könyve akkor és azóta is alapműnek számít a tervezési szemléletű területfejlesztésben. A Kulcsár Viktor által szerkesztett két kötet (1972, 1976) az akkori idők viszonyai között új ismereteket nyújtott a területi folyamatok megismeréséhez, azok tervezéséhez, s a regionális tudomány hazai megalapozásához is nagyban hozzájárult. Kőszegfalvi György (1982, 1985) művei egyrészt már továbbfejlesztették a tervezési módszereket, másrészt pedig sokkal árnyaltabban és mélyebb összefüggések alapján mutatták be a területi folyamatokat, s az azokba történő, döntően ágazati beavatkozások technikáit, illetve az akkori idők politikai, gazdasági és társadalmi feltételeit. Lackó László (1988) munkája elméleti összefüggéseket mutatott be a területi politikáról, s számos megállapítása napjainkban is helytálló.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave