Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


Makroszintek

Az első szint az országok közösségeként értelmezett integráció, amely közös elvekkel és iránymutatásokkal rendelkezik az egységes területi (kohéziós) politika vonatkozásában. Az országok közössége együttes elveket fogad el az együttműködésre vagy a térbeli folyamatok alakítására. Ezekhez – éppen az intézményei (Európai Parlament, Európai Bizottság) révén – iránymutatásokat, illetve a támogatási rendszerek alkalmazásával felhasználási elveket rendel. Az országok közössége által kidolgozott kohéziós politika lényegében az alkotó államok területi politikájának alapelveit is meghatározza, amiket aztán a különféle nemzeti tervekben, területi fejlesztési elképzelésekben érvényesítenek. Ezek nem függetlenek az országok saját fejlesztési irányaitól, azokkal szoros kapcsolatban vannak. A közösségi elvek az önkormányzatok szintjén már nem érvényesülnek határozottan, hiszen a települések, térségek, régiók választott testületei vagy fejlesztő szervezetei nincsenek közvetlen kapcsolatban az Európai Unióval vagy más országokkal. Ugyanakkor az országok a közösségek fejlesztési elveit s egyben támogatásait is a maguk működéséhez hasznosíthatják. A civil közösségek mint a területi politika szereplői szintén nem érintkeznek az országok közösségével, de annak iránymutatásait (pl. partnerség) alkalmazzák a működésükben, s elvként érvényesíthetik a területi politika megvalósításában. A gazdasági szervezetek, mint a térbeli fejlesztést közvetetten leginkább érvényesítő szereplők, az országok közössége területi politikájának megvalósítói lehetnek ugyan (pl. kedvezményezettek a támogatásokban), de valós térbeli működésükben (pl. termelési, szolgáltatási folyamatok, beszállítói rendszerek kiépítése, foglalkoztatási igények, helyi együttműködések) nem érintkeznek ezzel a szinttel. A háztartások, mint a területi politika legkisebb és talán legrugalmasabb szereplői, közvetlenül szintén nem érintkeznek az országok közösségével. Talán csak abban, hogy az lehetővé teszi számukra a mobilitást, a vándorlást az országok és téregységek között, ami viszont a térbeli szerkezet formálására (pl. urbanizáció, szuburbanizáció) és a társadalmi viszonyokra (pl. bevándorlás) lehet befolyással.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave