Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A fejlesztés lehetséges irányai: a stratégia

A stratégiaépítés negyedik blokkja magának a stratégiának az összeállítása. Vélhetően rendelkezünk már minden információval ahhoz, hogy a területi egység lehetséges jövőképét felvázoljuk. Ismerjük a külső és belső rendszerekből következő meghatározó feltételeket, fel tudtuk állítani a fejlesztés nullhipotézisét, azaz meghatároztuk a fejlesztéssel kapcsolatos alapvető igényeket és célokat. Elemeztük a külső környezetet, értékeltük mindazokat a körülményeket, amelyek a területrendszer jövőbeli állapotára hatással lehetnek, így a nagyobb térségek folyamatait, mind az országon belül, mind azon kívül. Értékeltük a versenytársakat, vizsgáltuk a különféle területfejlesztési szereplők viselkedését, azok felvázolható részstratégiáit. Megtörtént a belső erőforrások analízise, így az endogén adottságok, tényezők hosszú listájának összeállítása, az egyes részstratégiák számbavétele és elemzése, illetve az eddigi fejlesztések eredményeinek, valamint azok megvalósítását szolgáló forrásoknak a rendszerezése és a szervezeti rendszer alapos feltérképezése.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave