Rechnitzer János, Smahó Melinda

Területi politika


A modern területi politika jellemzői

A területi politika létrehozását s egyben a térbeli problémák kezelési technikáinak kidolgozását az ötvenes években a térbeli egyensúly megbomlásának két tipikus, egymással összefüggő esete ösztönözte (Keating 1998). Az első ilyen esetet az jelentette, hogy a második világháború utáni gazdasági fejlődés döntően a gazdasági centrumokra, a nagyvárosokra koncentrálódott, azaz térben egyenetlenül valósult meg. A fővárosok és az ipari hagyományokkal rendelkező nagyvárosok ugyanis nagy intenzitással szívták magukba a termelési tényezőket, azok közül is a népességet, ami nagyrészt azzal magyarázható, hogy a fordista tömegtermelést folytató nagyvállalatok – a taylorista elvek alkalmazása révén – szakképzetlen munkások tömegeinek voltak képesek munkalehetőséget biztosítani. A lakosság mobilitása tehát ugrásszerűen megnőtt, s az így létrejött – felduzzadt – központok számos feszültség forrásai lettek (lakáshiány, infrastruktúra túlterhelése, közlekedési nehézségek, társadalmi szerkezet átalakulása, szegregáció megindulása). Példaként említhetjük Párizst és térségét, de hazánkban Budapest és kialakuló agglomerációja is hasonló fejlődést mutatott. A területi politika egyik célja tehát a népességkoncentráció mérséklése, káros hatásainak csökkentése volt.

Területi politika

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 829 3

A területi politika mint az egyik új közpolitika arra hivatott, hogy állami és különféle közösségi szintekről megoldásokat ajánljon a területi erőforrások legkedvezőbb hasznosítására s egyben a különbségek mérséklésére. A mű komplexen vizsgálja a területi folyamatokba való beavatkozások elméleti és gyakorlati rendszereit. Szakszerű és alapos eligazítást nyújt a (leendő) szakembereknek a térbeli gazdasági és társadalmi folyamatok megértéséhez és befolyásolásához, de nagy haszonnal forgathatják azok a laikusok is, akik a területi adottságok, erőforrások alakításában valamilyen módon szerepet vállalnak.

Glatz Ferenc

az MTA volt elnöke

Hazánkban, de Európa más országaiban is, egyre növekednek a területi-társadalmi különbségek - nem kevés feszültséget keltve. E különbségek mérséklése az Európai Unió és az egyes tagországok részéről kiemelten fontos célkitűzés. A jelentős közösségi ráfordítások eredménye azonban szerény, mert a szakpolitika ritkán ismeri azoknak a térfolyamatoknak az új típusú törvényszerűségeit, melyekbe beavatkozik, és a tudományos alapkutatás sem gyakran jut el az eredmények alkalmazhatóvá tételéhez. E hiánypótló mű kiváló kombinációja a térfolyamatok alapos feltárásának és a fejlesztési politika megújításának.

Enyedi György

az MTA rendes tagja

Hivatkozás: https://mersz.hu/rechnitzer-smaho-teruleti-politika//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave