Hardi Tamás

Duna-stratégia és területi fejlődés

A folyó lehetséges szerepe a régió területi fejlődésében


A stratégia területének politikai földrajzi értékelése

Miért tartjuk fontosnak a nagytérségek politikai földrajzi elemzését? Azért, mert úgy látjuk, hogy a nagytérségek megalkotásával az EU célja, hogy a belső integrációt megvalósítsa. Olyan nagyrégiók jönnek létre, amelyek a történelmi-politikai ellentéteket feloldhatják, s a transznacionális együttműködés tereivé válhatnak. Ezzel Európa történelmi, földrajzi nagyrégióinak adhat az Unió új értelmet, vagy alakíthat új lehatárolással a „hagyományos” politikai ellentétek súlyát csökkentő együttműködő térségeket. A forráselosztásban a jelentőségük kicsi, de látható, hogy a vezető szerep megszerzéséért az államok sokat tesznek, tehát nagyregionális, szomszédsági politikájukban hasznosnak tekintik ezeket a térségeket, fórumokat. Ezért érdemes a lehatárolások történelmi-földrajzi, politikai előzményeit megismerni. Bizonyos, hogy az új lehatárolások mögött nem a történelemből ismert szándékok állnak, de ismernünk kell őket, mert bármelyik szereplő kellő pillanatban támaszkodhat ezekre, s így a nagyrégiók együttműködésének sikerére hatással lehet a kiterjedésük, s azok buktatóinak ismerete. A Duna az utóbbi két évszázadban valóban rendelkezett politikai és gazdasági térszervező erővel. Viszont tekintettel kell lenni arra, hogy egyetlen más európai folyóhoz és vízgyűjtő területhez sem kapcsolódik annyi eltérő politikai, geopolitikai koncepció, eszmei tartalom, mint a Dunához (Hajdú 2002). Hajdú Telekit idézi, miszerint Teleki 1933-ban, Donauraum c. előadásában (és írásában) kijelenti, hogy nem létezik egységes dunai kultúrterület, utoljára a térség a neolitikumban volt egységes, míg dunai integrációt csak a Donaumonarchie jelentett (Teleki é.n.). Tegyük hozzá, a jelenlegi Duna-térség egészére az sem terjedt ki. Mindemellett számos gondolkodó, történész állt ki a dunaiság, az egységes Dunatáj eszméje mellett (lásd az 1. fejezetet). Mindenképpen látható, hogy a dunai térség meghatározása egyben politikai törekvéseket is kiszolgált, ezért ezek használata még ma is kényes kérdéseket vethet fel. A jövő és a tervezés szempontjából komoly kérdés, hogy a Duna-térséget tekinthetjük-e egy potenciális gazdasági fejlődési egységnek, vagy csak földrajzi egységként kezelhetjük?

Duna-stratégia és területi fejlődés

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 806 4

Nem sokkal azután, hogy Magyarország EU-elnökségének utolsó napjaiban, 2011. júniusában az Európai Unió Duna Stratégiáját deklarálták, felmerült az igény a Stratégia eredeti akcióterének lényeges mértékű kiterjesztésére, amely végül az Európai Duna Régió Stratégia kibővített elnevezéssel teljesedett ki. Ez a valamennyi part menti államot érintő törekvés egyértelműen aktuális, valós igényeket ölel fel, amelyeknek kielégítése azonban - a részes országok gazdasági és társadalmi struktúrájának különbözőségeit tekintve - kivételes felelősséget és multidiszciplináris felkészültséget igénylő feladat. A szerző tudományos-szakmai körökben ismert és elismert, széles körű felkészültsége, felelősségtudata, rendszerező képessége, szakszerű és világos nyelvezete hivatottá teszi őt arra, hogy a Stratégia hátterét illetően e nagy vállalkozás részesei számára lehetőséget nyújtson a szükséges tájékozódásra.

Berczik Árpád

az MTA rendes tagja

MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézet

Az elkövetkező években a Duna lehet a kelet-közép-európai térség fejlődési övezetének generálója. Hardi Tamás hosszú évek óta kutatja a Duna-térséget, annak gazdasági, társadalmi, történelmi és közösségépítési folyamatait. Az elemzéseit számos, a Duna mentén tett utazás, terepmunka, szakmai együttműködés mélyítette el, így a leírtak mögött hely-, táj-, szervezetés emberismeret húzódik meg, ami még hitelesebbé teszi ezt a kiváló tudományos művet. Ajánlom a könyvet azok figyelmébe, akik tudni szeretnék, hogy mi volt a Duna-térség múltja, milyen sajátosságokat rejt a jelen, és mi várható a jövőben.

Rechnitzer János

a Széchenyi István Egyetem professzora

a Magyar Regionális Tudományi Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/hardi-duna-strategia-es-teruleti-fejlodes//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave