Gelei Andrea (szerk.)

Logisztikai döntések

Fókuszban a disztribúció


A rendelési tételnagyság meghatározása

A rendelési tételnagyság meghatározása a „Mennyit rendelünk?” kérdésre keresi a megfelelő választ. Amennyiben a felmerülő kereslethez képest keveset rendelünk, akkor könnyen készlethiány állhat elő, melynek költsége az elmaradt haszonnal ragadható meg. Amennyiben ellenben a tényleges, aktuális kereslethez képest túl sokat rendelünk, a készletszint magas lesz, felesleges készlet maradhat raktáron, s ez a készletbe fektetett tőke költsége miatt jelentősen rontja a vállalat gazdálkodásának eredményét. A készletgazdálkodás alapvető költségparadigmája során két lényeges költségtényező alakulását vizsgáljuk, vesszük számba. Nevezetesen a készlettartási (és hiány) költséget és a rendelési (beleértve a szállítási) költséget. A készlettartási költséget jellemzően a beszerzési ár százalékában határozhatjuk meg. A készletezési költség számításához alkalmazott százalék kiválasztása önálló döntés kérdése. Alsó határként a betéti kamatlábat szokás választani. Ebben az esetben a készlettartás költsége a készletbe fektetett tőke alternatív felhasználásának költségeként értelmeződik, s azt mutatja meg, hogy mekkora bevételtől esik el a vállalat az által, hogy pénzét készletbe fekteti és nem betéti számlán kamatoztatja. Egy másik elterjed megközelítés szerint a számításhoz felhasznált százalék a készlet finanszírozásához felvett forgóeszközhitel kamatlába. A rendelési költséget ugyanakkor a rendelés feladásával és teljesítésével (gondoljunk a szállításra) kapcsolatban felmerülő költségek összességeként értelmezzük. Ezen költségek közül a készlettartási költség a rendelt mennyiséggel egyenesen arányos, míg a rendelési költség a rendelés szempontjából fix költségnek tekinthető, azaz ez a rendelési egységköltség független a rendelés konkrét mennyiségétől.

Logisztikai döntések

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 808 8

Hiánypótló szakkönyvet tart a kezében az olvasó egy gyorsan fejlődő szakterületről, a disztribúciós logisztikáról. Különösen aktuálissá teszi a művet, hogy a stratégiai, az irányítási döntésekre, ezek szakmai megalapozására helyezi a hangsúlyt. Végső soron tehát a versenyképesség javítására, a gyors ütemben átrendeződő világgazdaság e meghatározó tényezőjére. Jól szerkesztett szakmai munkáról van szó, mely az átfogó elméleti és gyakorlati ismeretek mellett számos esettanulmány és interaktív háttéranyag segítségével teszi a könyvet változatossá és alkalmazhatóvá annak tudásanyagát. Mind a gyakorlati szakemberek, mind a tanulmányaikat folytatók számára jól használható, értékes mű született.

Radó András

vezérigazgató-helyettes

Richter Gedeon Nyrt.

A könyv kiválóan szemlélteti, hogy a disztribúciós logisztika mikor nő túl egyszerű kiszolgáló funkcióján, és mikor válik igazi stratégiai szereplővé. Elolvasása azzal az előnnyel is jár, hogy közben modern üzleti szemlélet épül fel bennünk, a sok példán keresztül pedig jobban megismerhetjük a gazdaság szereplőit.

Vörös József

az MTA levelező tagja

tanszékvezető egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-logisztikai-dontesek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave