Gelei Andrea (szerk.)

Logisztikai döntések

Fókuszban a disztribúció


Konfliktusok kezelése

Mint minden társadalmi rendszerben, az disztribúciós rendszerben is természetes, hogy a felek között konfliktus alakulhat ki. A konfliktus ebben az értelemben nem feltétlenül negatív értelmezésű, sokkal inkább arra vonatkozik, hogy a kapcsolatban az egyik fél viselkedése a másik fél saját céljainak megvalósítása ellenében, azt veszélyeztetve történik. Ez esetünkben a disztribúciós lánc különböző szintjein álló független szereplők törekvése a másik ellen. Annyiban különbözik a versenytől, hogy míg ott a szereplők ugyan egymás ellen küzdenek, de egy rajtuk kívül álló cél érdekében (például a vevők megszerzése), addig a konfliktus esetében az egymással való kapcsolatukról van szó. A konfliktus tehát előfordulhat gyártó és kiskereskedő között, ha a gyártó például ráerőszakolja a kereskedőre, hogy nagyobb készleteket tartson, bár annak ez nem érdeke. Klasszikus esete ennek az autóipar, ahol a dealerek készletei az autógyártó számára eladott tételnek minősülnek, így növelik bevételi mutatóikat, a kereskedő viszont nem szeretne vevői megrendelés nélkül készleteket felhalmozni, hiszen az a finanszírozási igény miatt jelentős kiadást jelent számára. Ezzel ellentétben a verseny megjelenhet például a gyártói márkák és a kereskedői márkák között. Ilyenkor az ellentét nem az egymással való kapcsolatból fakad, hanem abból, hogy a vevők költéseiből csak egymás rovására tudnak részesedést hasítani.

Logisztikai döntések

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 808 8

Hiánypótló szakkönyvet tart a kezében az olvasó egy gyorsan fejlődő szakterületről, a disztribúciós logisztikáról. Különösen aktuálissá teszi a művet, hogy a stratégiai, az irányítási döntésekre, ezek szakmai megalapozására helyezi a hangsúlyt. Végső soron tehát a versenyképesség javítására, a gyors ütemben átrendeződő világgazdaság e meghatározó tényezőjére. Jól szerkesztett szakmai munkáról van szó, mely az átfogó elméleti és gyakorlati ismeretek mellett számos esettanulmány és interaktív háttéranyag segítségével teszi a könyvet változatossá és alkalmazhatóvá annak tudásanyagát. Mind a gyakorlati szakemberek, mind a tanulmányaikat folytatók számára jól használható, értékes mű született.

Radó András

vezérigazgató-helyettes

Richter Gedeon Nyrt.

A könyv kiválóan szemlélteti, hogy a disztribúciós logisztika mikor nő túl egyszerű kiszolgáló funkcióján, és mikor válik igazi stratégiai szereplővé. Elolvasása azzal az előnnyel is jár, hogy közben modern üzleti szemlélet épül fel bennünk, a sok példán keresztül pedig jobban megismerhetjük a gazdaság szereplőit.

Vörös József

az MTA levelező tagja

tanszékvezető egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem

Hivatkozás: https://mersz.hu/gelei-logisztikai-dontesek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave