Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


Típusok és tendenciák Európában az állami szerepvállalásban

A második világháború utáni negyedszázad a keynesi elveken alapuló vagy legalábbis arra hivatkozó gazdaságpolitika, valamint a jóléti állam kiépülésének az időszaka. A Keynes–Beveridge-rendszer, a világháború utáni konszenzus hatása jól látható volt az államháztartás kiadásainak bővülésén. A gazdaságpolitika fontos eszközét jelentette a központi költségvetés, hiszen ez sok lehetőséget biztosított az állami beavatkozáshoz. A 14. táblázat hosszabb távra és sok országra bemutatja, hogyan alakult a központi költségvetés kiadásainak GDP-hez viszonyított aránya. Figyelemre méltó, hogy Európában az ötvenes évek elején és a hatvanas évtized kezdetén a központi költségvetés átlagos részaránya nem változott ebben a mintában, mind a két időszakban a GDP egyötöde körül mozgott. A hatvanas évtizedben valamivel nagyobb – a GDP 5%-át kitevő – változás ment végbe, s a központi költségvetés átlagos nagysága 1970-re megközelítette a GDP egynegyedét. A keynesi gazdaságpolitika meghonosítása mellett a másik nagy változás a jóléti rendszerek kiépítése volt a második világháború után. Ez viszonylag alacsony szintről dinamikusan növekedett, ahogy ezt a 6. táblázatból is érzékelhettük. A központi és helyi kormányzatokat, valamint a társadalombiztosítást is magába foglaló államháztartási kiadások súlya is folyamatosan növekedett, ahogy ezt többek között az 1. táblázatban is nyomon követhettük.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave