Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


A jövedelmi egyenlőtlenségek alakulása

Az államháztartás, a társadalombiztosítás kiadásainak az ezredforduló körüli időszakban megfigyelt mérséklődése felveti a kérdést, hogy mindez hogyan hathatott a társadalmi egyenlőtlenségek alakulására, a jóléti állam e funkciója hogyan is alakult. Korábbi elemzésünknek megfelelően ezt most is az állami újraelosztás előtti, s az állami újraelosztás utáni egyenlőtlenségeket mérő Gini-mutatók összehasonlításával próbálhatjuk becsülni. A 11. ábra a hetvenes évek közepére még csak néhány országra vonatkozóan, míg a 35. ábra a nyolcvanas évek közepére már kiterjedtebb mintára ábrázolta a két Gini-mutató hányadosát. A korábbi időszakok elemzése azt mutatta, hogy a nagyobb államháztartási kiadással rendelkező országokban a kormányzat általában jobban tudta csökkenteni a jövedelmi különbségeket. A nyolcvanas évek közepén, ahogy a 35. ábra is mutatta, Svédország és Hollandia járt ebben az élen. Az állami szerepvállalás révén közel a felére tudták csökkenteni a jövedelemeloszlás egyenlőtlenségeit a piacihoz képest. A kontinentális államokban a nyolcvanas évek közepén a piacon kialakul jövedelemegyenlőtlenségeknek csak 60%-a az állami újraelosztás utáni Gini-mutató. Az Egyesült Királyságban és Olaszországban viszont csak 70–75% volt ez az érték. A tengerentúlon ennél is magasabb, 85%.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave