Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


A jóléti állam gyökerei

A jóléti állam gyökerei messzire nyúlnak (Briggs, 2006/1961; Glennester, 1995). Bizonyos értelemben a távoli gyökereket az úgynevezett szegénytörvények alkotják, amelyek a születő piacgazdaság során nehéz helyzetbe került dolgozók és szegények életét szabályozták, s valamennyire védték.10 Angliában az egyik ilyen korai törvény, a „régi” már 1601-ben megszületett,11 az „új” szegénytörvényt pedig 1834-ben fogadták el. A szegénytörvények egyfajta minimumot próbáltak biztosítani a piac működése, hullámzásai, viharai ellen védekezni nem tudó rétegeknek. Ennyiben is a jóléti állam egyfajta korai gyökerének tekinthetjük, hiszen itt is a piac okozta szociális problémák valamilyen társadalmi szintű enyhítéséről volt szó. Persze ez egy sokkal kegyetlenebb világ sajátos és a lehetőségek által korlátozott módszere volt. A kor gondolkodói nem fogadták örömmel ezt a 18. század végén, amikor a rossz termés és a háborúk miatt kiterjesztették a segélyezési rendszert a foglalkoztatottakra is. Ricardo a munkabérek leszorításától félt, Malthus a túlnépesedés felgyorsulásától, Bentham pedig a segélyezettek morális elkorcsosulásától tartott. Ezek az ellenérvek modernebb formában a 20. század második felében is gyakran előkerültek. A szegénytörvények biztosította segítség egyfajta fennmaradási minimumot próbált biztosítani a születő piacgazdaság elemi erejű viharában. Ez az oka, hogy Polányi Károly A nagy átalakulás című művében olyan részletesen foglalkozik ennek okaival és következményeivel (Polányi, 2004/1944). A valódi jóléti államok a laissez faire utáni átalakulás részeként jöttek létre. Az itt említett szegénytörvények pedig a laissez faire előtti szakasz termékei. Nem véletlen, hogy az angliai új szegénytörvény a szabad verseny fénykorának nyitányán jött létre 1834-ben, lényegében minimalizálva és feltételekhez kötve bármilyen segélyezést.12 A munkaerő sorsa ezzel valóban a piacra lett bízva, a szegénység pedig megbélyegző jellegű fogalommá vált, amit legtöbbször az egyén hibájának, erkölcsi gyengeségének véltek és nyilvánítottak.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave