Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


Gazdasági növekedés, hatékonyság és az állam mérete

António Afonso, Ludger Schuknecht és Vito Tanzi említett kutatásai, ha még esetleg bizonyos megállapításaikkal nem érthetünk maradéktalanul egyet, úttörőnek tekinthetők a kormányzati hatékonyságot illetően, illetve a gazdasági növekedés ezzel való összekapcsolásában. Mint már láttuk korábban, további elemzések születtek ezen az úton, s ezek közül az egyik kimondottan az állam méretét állította célkeresztbe. Kristof De Witte és Wim Moesen tanulmányukban azt a kérdést vizsgálták, hogy meg lehet-e állapítani egy optimális kormányzati méretet a gazdasági növekedés szempontjából (De Witte–Moesen, 2010). Ilyen optimumkeresés esetében általában egy fordított U görbe jellemzi a kormányzat hatását. Egy ideig az állami kiadások pozitív hatással vannak a növekedésre, az adóteher növekedése megtérül, de egy ponton túl, ami az optimumot jelenti, már fordított a helyzet (Barro–Sala-i-Martin, 1995, 152–161). Az államok optimális és tényleges mérete közötti különbség rendkívül fontos vizsgálati kérdés, mivel ennek mértéke jelentős mértékben annak a függvénye, hogy milyen az adott országban az intézmények minősége, erőssége. Az eltérés nagysága fontos jelzés lehet ez utóbbiak állapotára. Például a „fiskális alkoholizmus” is valahol az adott ország intézményi gyengeségeiben gyökeredzik, s ennek megjelenési formái a túlterjeszkedő állami kiadások, az állandósuló deficit, az emelkedő államadósság.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave