Muraközy László

Államok kora

Az európai modell


Az állami szerep előretörése a közgazdasági gondolkodásban

Az „özönvíz előtti időkben”, még a közgazdaságtan tudományként való megjelenése előtt, a merkantilizmus köntösében jelent meg az első valódi állami gazdaságpolitika. Ennek a racionális fejedelmi gazdaságpolitikának az első formája már a 14. század végének Angliájában megjelent, II. Richard király uralkodása idején. Majd 1440-ben kötelezővé tették, hogy a külföldi kereskedők az árujukért kapott pénzt angol áruba kell hogy fektessék, az angol kereskedők külföldi bevételeinek egy részét viszont készpénzben kellett hazahozniuk. A 16. században Thomas Mun, a Brit Kelet-indiai Társaság igazgatója fejlesztette tovább a merkantilista elméletet és gyakorlatot. Már ekkor kialakult, hogy Anglia ellátásában a „hazai” gyarmatoknak kell kulcsszerepet játszaniuk. Az angliai folyamatot az 1651-es Hajózási törvény tetőzte be, amikor is jó időre kitiltották az idegen hajókat Anglia kikötőiből.

Államok kora

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 769 2

Akit nem elégítenek ki az állam szerepéről szóló hangzatos frázisok, hanem meg akarja ismerni a tényeket - számszerű adatok impozáns tömegét találhatja meg Muraközy László könyvében, jól áttekinthető táblázatokba és ábrákba rendezve. Aki viszolyog az előítéletek által sugalmazott retorikák közötti süket vitáktól - tárgyilagos és pártatlan eligazítást kaphat az eszmei áramlatokról ebben a műben. Aki nem elégszik meg egy kis ország problémáinak befelé forduló, provinciális vizsgálatával, vegye kézbe az Államok korát, amely a nagy történelmi folyamatokba, az egész világra ható tendenciákba beleágyazva világítja meg az állam szerepének változásait. A könyv a legjobb pillanatban jelent meg.

Kornai János, a Harvard és a Corvinus egyetem emeritus professzora

Muraközy László távolságtartó, tudományos igényességgel bizonyítja, hogy a fenntartható fiskális fejlődési pálya az állam szerepfelfogásában, s e szerep betöltése minőségében, a kormányzás valós teljesítményében ragadható meg. A könyv megérteti, hogy a tartalom harmóniájának a célok megválasztásában és az elérésüket szolgáló eszközök alkalmazásában is érvényesülnie kell. Nem lehetséges jó célokat megvalósítani úgy, hogy az eszközök egymásnak ellentmondóak, az adott társadalmi-gazdasági közegben teljesíthetetlenek. A könyvet jó szívvel ajánlom mindazoknak, akik érteni akarják, hogy mi és miért történik ma körülöttünk és velünk, s éppen úgy, ahogy.

Kovács Árpád, a Szegedi Tudományegyetem professzora, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-allamok-kora//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave