Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


Visszatérés a piacgazdaságra – de melyikre?

Majd bekövetkezett a politikai rendszerváltozás, s azzal a piacgazdaságra való visszatérés. A politikai, publicisztikai és tudományos szóhasználatban a visszatérés szóhasználata nem terjedt el. Ennek az egyik oka talán az, hogy a felnőtt generációnak már nem lehetett élménye a második világháború előtti kapitalizmusról, hacsak a családban nem hallottak a „régi világ” rendjéről. A rendszerváltozás történelmi pillanatában a negyvenévesnél fiatalabbaknak kevés fogalmuk volt a polgári előzményekről. Amit az állami iskolarendszerben tanultak a korról, az jórészt negatív volt: a négy évtizedes szocialista korszak alatt a rendszer önlegitimációját szolgálta a második világháborút megelőző időszak gyengéinek kidomborítása. A nemzetközi tudományos és politikai körök gondolkodásában is hiányos volt annak ismerete, hogy a térség hasonló helyzetű többi népével együtt a magyar társadalom a szovjet érdekszférába kerüléskor kifejlett (noha mai fogalmainkkal: fél-periferikus vonásokat mutató) kapitalizmust hagyott hátra. Holott amint Tomka Béla az újabb gazdaságtörténeti munkák alapján bemutatja: a magyarországi gazdasági fejlettség számára referenciaként szolgáló osztrák szinthez a második világháború előtti években jutottunk a legközelebb: az egy főre jutó gazdasági teljesítmény a nyugati szomszédunkénak 75 százalékát érte el, ami jobb a dualizmus korában, 1880-ban mért 60 százalékos szintnél.71

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave