Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


Rendszerátmenet – tankönyvi elmélet nélkül

Ezeket a megállapításokat hamar próbára tették a rákövetkező évek. A szocialista rendszer bomlási szakaszában, az 1980-as évek második felében fellazult az állami kontroll a vállalati gazdálkodás felett a vállalati tanács (VT) intézményének bevezetésével, a hatósági felügyeletnek az arra alkalmatlan cégbírósághoz való telepítésével. A vállalati autonómia példátlan megnövekedése azonban – szemben az akkor uralkodó közgazdász nézetekkel – nem eredményezte a gazdasági racionalitás korlátlan érvényre jutását, a vállalatok expandálását. Ehelyett az következett be, amit előre jeleztem a működő piacgazdaság és a mi „fél-piacunk” egybevetésekor: „Amott az üzleti sikertelenség először a tulajdonosokat érinti (hiszen esik a részvények árfolyama), majd ha a tulajdonosok úgy érzik, hogy a gyenge üzletmenetért a vállalatvezetés a felelős, akkor a menedzserek vesztik el állásukat. Még az is megeshet, hogy a dolgozókat az egész válság egzisztenciájukban nem is érinti; csak annyit tapasztalnak, hogy vállalatuk egy ideje más érdekeltséghez tartozik, és az új tulajdonosok új vezetőgarnitúrát hoztak. Nálunk ezzel szemben az a gyakoribb, hogy a vállalatokon belüli és kívüli okok kibogozhatatlan következményeként fellépő nehéz helyzetben elsőnek a dolgozóktól igyekeznek megválni, és ugyanaz a vezetés hosszú időn át ’menedzseli’ a szervezet zsugorodását.”109

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave