Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


A hektikus politika kárt okoz a növekedési képességnek

Az uniós tagság – noha a reméltnél és ígértnél hosszabb várakozás sokunkban csalódást keltett – elvileg önmagában gyorsít a növekedésen. Már az uniós csatlakozást közvetlenül megelőző néhány év alatt is minden új tagországban javultak a növekedési kilátások: optimistább lett a hazai fogyasztó, és a térség felértékelődött a külső befektetők szemében. Valóban, a legtöbb volt tervgazdaság számára ez lett a gazdasági növekedés aranykora, egészen 2007/2008-ig. Ám a jóból is megárthat a sok. Némely gazdaságban a túlfűtöttség jelei mutatkoztak: termelékenységjavulást jóval felülmúló reálbér-növekedés, az aktívaárak hirtelen felfúvódása, a lakosság és az üzleti szféra túlzott eladósodása. Így történt ez a három balti országban és Bulgáriában, ahol az euróhoz rögzített árfolyam megszüntette az árfolyamkockázatot: a külső tőke meghökkentő arányokban zúdult be. Kevésbé végletesen mindegyik új tagállam részesült a tőkebeáramlásból; vagy ami ugyanaz: folyó fizetési mérlege erőteljesen deficites lett, és külső devizaadóssága gyorsan duzzadt.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave