Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


A nem szokványos döntések hatását nehéz tervezni

A 2010 tavaszi görög finanszírozási válság nagy szerepet játszott abban, hogy újra politikai kulcsfogalom lett az EU-ban a költségvetési fegyelem. A magyar kormánynak ambivalens volt a viszonyulása a feszes költségvetéshez, a konzervatív költségvetési politikához: verbálisan elkötelezte magát az adósságcsökkentés mellett („harc az államadósság ellen”), de bízott az ún. új megoldásokban, amelyekkel elkerülhető a lakosság közvetlen adóztatása. Az Orbán-kormány erősebb volt az egyensúlyi mutatók betartásában, mint a megelőző kormányok a maguk konfliktuskerülésével, nagyotmondással keveredő semmittevésével. Ugyanakkor a költségvetési deficit leszállítására immár erős uniós, azaz külső nyomás irányult; ezt sérelmezte a szuverenitás helyreállítását meghirdető kormány. Rendszeresen hangot adott annak a vádnak, miszerint az Unió kettős mércét alkalmaz (hol Magyarországgal, hol a nem baloldali kormányokkal szemben).231 Költségvetési kiadási oldalon vasfegyelem érvényesült, de az állami bevételek dolgában valóban rengeteg improvizálást és innovációt láthattak (és szenvedtek el) gazdaságunk szereplői.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave