Bod Péter Ákos

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Évtizedek óta


A peremhelyzet nemcsak jövedelmi (flow), hanem állományi ügy is

A kelet-közép-európai országok fejlettségi helyzetét és geopolitikai státuszát leírhatjuk a tőkepiaci szóhasználat szerinti felemelkedő piacok fogalmával vagy a dél-európai tagországok gazdasági bajainak kialakulásakor előkerült periféria elnevezéssel, ám mindkét besorolás problematikus. A felemelkedő piacok megnevezés valójában nem az adott országok társadalmi fejlettségére vagy gazdasági potenciáljára, növekedési képességére utal. Elsősorban a pénz- és tőkepiacok ígéretes kilátásai, másodsorban pedig a tőkeképződés intézményeinek működési jellemzői (nemzetközi nyitottság, kiszámítható jogrend, elégséges politikai stabilitás) szolgálnak a besorolás alapjául. A periféria pedig – amint erről már volt szó – roppant relatív fogalom. Az eredeti fejlődéselméleti értelemben aligha alkalmazható a szlovén, észt, cseh vagy magyar esetre, mivel az érintettek mind tagjai az EU-nak (és emellett a NATO-nak, OECD-nek is). Így más társadalmi-gazdasági kihívásokkal küzdenek, mint a harmadik világ valódi peremországai.

Nem szokványos gazdaságpolitikák

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 834 7

Hogy is jutottunk ide? És hova vezet mindez? - Aligha van időszerűbb és gyakoribb kérdés, amivel a válságot követő, a bevett közgazdasági közelítésekkel szembeni külön útját hangoztató - vagy éppen csak gyakorló - európai gazdaságpolitikák elemzői akarva-akaratlanul is szembesülnek. E kötetben a részt vevő megfigyelő történeti és elméleti mérlegen értékeli az elmúlt évtizedek magyar teljesítményét, izgalmas együtt gondolkodásra és néha kemény vitára is invitálva a való élet kérdéseire érzékeny olvasók széles körét.

Csaba László akadémikus

Bod Péter Ákos fél százados távlatba helyezve mutatja be a hazai „nem szokványos gazdaságpolitikák” máig tartó kacskaringóit. Meggyőzően rögzíti: az utolérési kényszer erősíti a külön út keresését, de növeli a tévút esélyét is. Gazdasági siker és sikertelenség dolgában végül az emberi tőke dönt. Tisztelettel ajánlom az olvasók figyelmébe megfontolt következtetéseit.

Tölgyessy Péter

Hivatkozás: https://mersz.hu/bod-nem-szokvanyos-gazdasagpolitikak//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave