Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Az országszintű jellemzők hatása

Most rátérünk az országszintű (kontextuális) változók hatásának elemzésére. A 3. ábrán látható, hogy mind a jövedelemeloszlás alsó, mind annak felső részén tapasztalt távolságok összefüggenek a redisztribúció iránti igénnyel: minél nagyobbak a vizsgált országokban a jövedelmi távolságok (más szóval: minél nagyobbak az egyenlőtlenségek), annál nagyobb az újraelosztás iránt megfogalmazott igény. A 4. ábráról az is látható, hogy a jövedelemeloszlás alján (P50/P5) mért távolságok (ez, mint jeleztük, gyakorlatilag a szegénység mélységét jelenti) jobban magyarázzák az újraelosztás iránti vágy országok közötti különbségeit, mint a jövedelemeloszlás tetején (P95/P50) mért különbségek (vagyis a relatív gazdagság mértéke), ahogy ezt az 5. ábrán érzékelhetjük. Más szavakkal, tehát ez azt jelenti, hogy minél szegényebbek a szegények, annál erősebb a redisztribúció iránti kereslet. A 3, 4., 5. ábrán, a vízszintes tengelyen, a korábbi meghatározásunknak megfelelően, a jövedelmi távolságokat, különbségeket láthatjuk, a függőleges tengelyen pedig az újraelosztás iránti igényt. Ha az újraelosztás iránti igény az átlagosnál nagyobb, akkor pozitív az érték, ha átlag alatti, akkor negatív.

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave