Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Kihívások és dilemmák az Európai Unióban

Az európai integrációs folyamat jó fél évszázados története nem más – némi túlzással –, mint a kényszerhelyzetekre adott adekvát válaszok sorozata. Már az Európai Gazdasági Közösség 1957-es létrejötte is egy konkrét hiányt orvosolt, amennyiben a Bretton Woods-i rendszer képtelen volt globális szinten intézményesíteni a korlátozásoktól mentes szabad kereskedelmet. Az EGK ezért regionális viszonylatban vállalta fel sikeresen a vámunió megteremtését. 1979-ben, az Európai Monetáris Rendszer (EMR) és a hozzá kapcsolt rögzített árfolyam-mechanizmus szintén egy globális kihívásra adott regionális megoldásnak volt tekinthető. Az aranydeviza-rendszer összeomlása ugyanis erőteljesen vetette fel annak igényét, hogy a szabad kereskedelem és a közös agrárpolitika vívmányainak megőrzése érdekében az európai államok saját árfolyamrezsimet működtessenek, mivel nem engedhették meg a lebegő árfolyamrendszer jelentette állandósuló árfolyamváltozásokat. Az olajválságok utáni integrációs pesszimizmusból pedig az 1985-ben megálmodott és 1993-tól már működő egységes, belső piac rázta fel a közösséget. A mikrogazdaságban (ideértve a pénzpiacokat is) megvalósult teljes körű integráció azonban kényszerhelyzetet teremtett a makrogazdaság-politikában is. Ennek lett eredménye a közös monetáris politika, illetve az egységes valuta, az euró, az 1990-es évek legvégén.

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave