Muraközy László (szerk.)

Földobott kő?

Tények és tendenciák a 21. században


Hogy befolyásolható a független piaci megítélés?

A független intézmények fő feladata a felelős költségvetési politika „intézményi horgonyának” szerepköre, ami azt jelenti, hogy az ilyen jellegű intézmények politikailag független pozícióból készítenek elemzéseket és mondanak véleményt a fiskális politikáról, tájékoztatják az adófizetőket a költségvetés fenntarthatóságáról. Ezek a független költségvetési intézmények képesek lehetnek arra, hogy törvényes felhatalmazásukra támaszkodva korlátozzák az államadósság növekedését. A fiskális szabályrendszer négy alappilléree épül, ezek: az adósságszabály mint korlát, a költségvetési egyenlegcél, a kiadási szabály mint eszköz és végül a költségvetési tanács mint az egész szabályrendszer támogatója. A középtávú egyenlegcél elérésének és az államadósság megfelelő ütemű csökkentésének összekapcsolására lehet példa a magyar reáladósság-szabály (real debt rule), illetve a költségvetési kiadások jogi korlátozása (spending limit rule) (Ódor–P. Kiss, 2011).107 Az adósság, egyenleg- és kiadási szabályok ellenösztönzést is jelenthetnek, ugyanis nem veszik figyelembe, hogy a strukturális intézkedések költségekkel is járnak. Egy szlovák javaslat szerint megoldás lehet a problémára, ha a kiadások növekedési ütemének meghatározásakor a lehető legszélesebb kontextust veszik számításba, amelynek során figyelembe veszik a hosszú távú előnyöket és az átmeneti költségeket is. A nettóérték-koncepció feloldaná a strukturális intézkedések rövid és hosszú távú hatásainak ellentétét. A növekedési ütem felülvizsgálatában szerepe lenne a költségvetési tanácsnak, azonban a kiadások növekedési ütemét a kormányzatnak kell meghatározni, mivel az értékválasztás kérdése (Ódor–P. Kiss, 2011).

Földobott kő?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 841 5

Könyvünk az Akadémiai Kiadó Gazdaságpolitikai kerekasztal soroza tának immár az ötödik kötete. A sorozat 2011¬ben Akadémiai Nívódíjban részesült. Az első könyv, Fecseg a felszín és hallgat a mély címmel, azt vizsgálta, hogyan siklott ki a magyar rendszerváltás sokat ígérő folyamata a kétezres évek elejére. A második kötet A jelen a jövő múltja címmel előre tekintett, a lehetséges utakat, pályákat kereste és vázolta fel, illetve az előrehaladást gátló „csapdákat", elkerülendő zsákutcákat elemezte. A harmadik kötet Válságban és válság nélkül címmel a nemzetközi pénzügyi vihar körülményeit is mérlegelve jelezte, hogy Magyarország tovább sodródik az európai főáramlattól való lemaradás felé. A negyedik könyv, 20 év múlva. Vissza a jövőbe címmel, az elmúlt két évtized tanulságai alapján, az előttünk álló lehetőségeket és követendő irányokat elemezte.

Jelen kötetünk továbblépett Magyarország helyzetének és a hazánknak irányadó és meghatározó európai környezet elemzésében. Benczes István, Csaba László, Győrfy Dóra, Muraközy László, valamint a Király Júlia-Banai Ádám, Tóth István György-Keller Ádám és Török Ádám-Kovács Bernadett szerzőpárosok most is hosszabb távú közelítésben, történelmi és nemzetközi összefüggéseibe helyezve elemzik Magyarország helyzetét, tárják fel a gazdaság, a társadalom, a gazdaságpolitika különböző rétegeit, ahogyan ezt a Tények és tendenciák a 21. században alcím is jelzi.

Hivatkozás: https://mersz.hu/murakozy-foldobott-ko//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave