Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


Bevezetés

A korábbi fejezetekben többször is kiemelésre került, hogy a költségvetési egyensúly fogalmát legalább két időtávon célszerű értelmezni, annak megfelelően, hogy a konjunkturális hatások semlegesíthetők-e vagy sem. Rövid távon a gazdasági ciklus kedvezőtlen éveiben, azaz a növekedési trendhez képest elmaradó gazdasági növekedéssel járó években, elfogadható, ha a költségvetés többet költ és kevesebb bevételre tesz szert, mint a gazdasági növekedés gyorsulását jelentő fellendülés esztendeiben. Ilyen helyzetekben természetes az egyik évről a másikra ingadozó államháztartási elsődleges egyenleg, ezért bizonyos mértékű költségvetési hiány is tolerálható. Középtávon (3–5 évben gondolkodva) ugyanakkor a gazdasági ciklus kedvező éveinek kompenzálniuk kell a recessziós esztendők egyensúlyrontó többletköltekezéseit. Ha tehát a költségvetési kiadások és bevételek alakulása igazodik a konjunktúra alakulásához, akkor középtávon a költségvetési többlet ellentételezi a hiányt. Középtávon ezért törekednie kell a fiskális politikának a kiegyensúlyozottságra. Amennyiben nem így tesz, és középtávon is (állandósuló) hiányt termel, akkor viszont már nem beszélhetünk konjunkturális hatásokról, ehelyett olyan szerkezeti problémák meglétére kell következtetni, amelyek az intézményi, a kiadási, valamint a bevételi szerkezetből erednek. Ezek a szerkezeti problémák egyebek mellett abban is megmutatkoznak, hogy a gazdasági növekedés szempontjából kedvező években a bevételek és a kiadások nem az ideálisnak gondolt forgatókönyvnek (pályának) megfelelően alakulnak – a tervezetthez képest kisebb többletet, sőt egyenesen hiányt eredményezve.

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave