Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


Az európai pénzügyi integráció változó súlypontjai260

Az 1957-ben aláírt római szerződés, amely létrehozta az Európai Gazdasági Közösséget, csak érintőlegesen foglalkozott a pénzügypolitikával, aminek két oka volt. Egyfelől a pénzügypolitika vitele a korszellemnek megfelelően a keynesi gyakorlatot követve nemzeti keretek között került kialakításra. Az uralkodó közgazdasági gondolkodásban az árfolyam-politika, vagy a jegybanki pénzteremtés, de még inkább a fiskális ösztönzések, mind azt a célt szolgálták, hogy az átmenetileg rosszul teljesítő nemzetgazdaságot mesterséges eszközökkel élénkítse a gazdaságvezetés. Másfelől az aranyra és a legerősebb nemzeti fizetőeszközre, az USA-dollárra épülő Bretton Woods-i rendszer biztosította azokat a globális kereteket, amelyek nem indokolták a regionális szintű, vagyis európai közösségi koordinációt. Az 1950-es években a Nemzetközi Valutaalap volt hivatott biztosítani a nemzetközi pénzügyi rendszer stabilitását, a rögzített árfolyamrendszer fenntartását.261 Az akkori EGK országaiban a költségvetési politika részleges egyeztetésének igénye is csak azért merülhetett fel, mert egy vámunió tagjai kényszerűen lemondtak bevételi forrásuk egy részéről (a belső vámok eltörlésének következtében), és egységes külső vámokat határoztak meg. Ezen túlmenően a közös agrárpolitika jelentette a fiskális politika területén az együttműködést.

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave