Benczes István, Kutasi Gábor

Költségvetési pénzügyek

Hiány, államadósság és fenntarthatóság


Költségvetési politika válság idején, avagy van-e visszaút a fiskális szabályokhoz?

Azt a könyv lezárásakor (2010 januárjában) még nem lehet biztosan tudni, hogy a világgazdasági válság mikor és milyen körülmények között ér véget. A válság levonulására több forgatókönyv is készült. Az ún. V alakú válság illúzióját a 2009 végén beindult termelésbővülés táplálta. E szerint a megközelítés szerint a válság nehezén már túljutott a világgazdaság, és csak idő kérdése a gazdasági növekedés újbóli megerősödése. Most még kérdéses, hogy mennyire tekinthető valószínűnek ez az optimista forgatókönyv, különösen a 10. és 11. fejezetekben részletezett újabb államcsődveszéllyel fenyegető görög és portugál adósságfinanszírozási problémák miatt. Ezzel szemben az ún. W alakú válságot előrejelzők szerint a 2009 második felétől érzékelhető fellendülést egy újabb visszaesés követi majd, és csak ezután várható a gazdasági teljesítmények javulása, időben akár további két-három esztendővel elnyújtva a válságot. Mások mellett Paul Krugman, a 2008-ban közgazdasági Nobel-díjjal jutalmazott szerző is ezen a véleményen van. Krugman (2009) elégedetlen az amerikai államháztartás gazdaságélénkítési programjának nagyságával, és arra figyelmeztet, hogy az USA ugyanazt a hibát követi el, mint amit Japán az 1990-es években: az ázsiai kormány ugyan megmentette a bankokat, de a rossz hitelállomány konszolidálásával már nem foglalkozott. Az esetleges további fizetésképtelenségek kockázata miatt a bankközi hitelpiacon ezért állandósult a bizalmatlanság. A japán pénzügyi felügyelet csak egy évtizeddel később, 2001-től kezdte „nem fizetővé” minősíteni a rossz hiteleket (Callen és Mühleisen 2003). Erre a jelenségre használják azóta is az L alakú válság kifejezést, amely a jelentősebb növekedés nélküli, tartósan magas munkanélküliségű időszak elhúzódását jelenti.

Költségvetési pénzügyek

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 842 2

Az olvasó igen alapos munkát vehet kézbe a jelen egyik kulcsfontosságú problémahalmazáról: az állami költségvetések terjedelméről, a hiányról és az adósságról, annak finanszírozásáról és a választott megoldások társadalmi következményeiről. A szerzők nagy tényanyagra, gazdag szakirodalmi ismeretanyagra, széles nemzetközi kitekintésre alapozzák következtetéseiket, melyek remélhetően eljutnak azokhoz a döntéshozókhoz, akik e problémahalmaz részei.

Bod Péter Ákos, egyetemi tanár

Ez az átfogó és korszerű állampénzügyi szakkönyv végigvezeti az olvasót a hagyományos, alapvető makrogazdasági eszközöktől a modern politikai gazdaságtani ismeretekig. Nemcsak alapfokú és mester szintű egyetemi képzésre alkalmas, de hasznos a gazdaságpolitikai elemzők és döntéshozók számára is, sőt - a nemzetközi és hazai szakirodalomból nyújtott alapos áttekintése révén - elsőrendű referenciaanyag lehet a kutatásban.

Kopits György, a Költségvetési Tanács elnöke

Mindig tisztelem és irigylem azokat a közgazdász kollégákat, akik egyszerűen és közérthetően tudnak a legbonyolultabb problémákról, összefüggésekről írni és beszélni, meggyőzni. A költségvetési pénzügyekről szóló könyvet azonban nemcsak a magabiztos tudást olvasmányosan kitáró könyvélményért érdemes kézbe venni, hanem sokszínű, új és gazdag ismeretanyagáért is. Forgatása minden bizonnnyal segít megérteni, hogy mindnyájunk számára miért olyan fontos és valójában mit is jelent a fejlődés fenntarthatósága.

Kovács Árpád, egyetemi tanár, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke

Hivatkozás: https://mersz.hu/kutasi-benczes-koltsegvetesi-penzugyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave