Inotai András, Juhász Ottó

Kína és a válság


A kínai–amerikai kapcsolatok jelentősége harmadik országok (köztük Magyarország) nemzetközi pozícióinak és mozgásterének befolyásolásában

A multilaterális államközi kapcsolatok modelljét két- és háromoldalú elemi „építőkockákból” lehet felépíteni. A képlet azonban nem egyszerűsíthető az olyan alapegyenletekre, mint például „a barátom ellensége az ellenségem” és hasonlók, mert ez önmagában korlátozná az elvben egyenjogú államok szuverenitását. A mai nemzetközi rendszert egymást átfedő érdek- és értékválasztások, katonai szövetségi, gazdasági és politikai szervezeti tagságok, regionális tömörülések, informális társulások és alkalmi koalíciók, partneri és versengő kapcsolatok bonyolult szövedéke alkotja, amely az erőviszonyok folyamatos változásai közepette maga is szüntelen átrendeződéseket mutat. Ennek a „hálónak” a csomópontjait (pólusait) a nagyhatalmak képezik, amelyek egyben vonzáscentrumokként is funkcionálnak (néha „taszító” centrumokként is). A nagyhatalmak egymással szembeni viselkedése és a vonzáskörükbe tartozó államokkal szembeni elvárásaik a „kis országok” számára nehezen átléphető határokat, kötöttségeket jelentenek, ami – racionális vagy irracionális megfontolások mentén – megakadályozhatja, hogy saját érdekeiket teljes körűen érvényre juttassák, vagy elfogulatlanul artikulálják.

Kína és a válság

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 770 8

A mű szerves folytatása a 2009-ben, ugyancsak az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent, A változó Kína kötetnek. A korábbi kutatásokra alapozva egyrészt Kína belső politikai, gazdasági és társadalmi fejlődésének válságállóságát, illetve a válság első szakaszára adott kínai válaszokat vizsgálja. Másrészt a kötet kiemelt figyelmet szentel Kína nemzetközi kapcsolatainak a legfontosabb kétoldalú viszonylatokban, valamint az ország növekvő jelentőségének a multilaterális együttműködésben, amit a globális pénzügyi és gazdasági válság egyértelműen felértékelt. Valamennyi tanulmány kiemelten kezeli a válság első szakaszának hatását Kína belső és nemzetközi stratégiájának, valamint szerepvállalásának alakulására, ami alapvetően befolyásolja vagy akár meg is határozza a következő évtizedek világpolitikai és világgazdasági fejlődésének irányát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-kina-es-a-valsag//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave