Inotai András, Juhász Ottó

Kína és a válság


Az Európai Unió és Kína a globális erőtérben: a válság első tapasztalatai és lehetséges hosszabb távú következményei a kétoldalú „stratégiai partnerségre”

Az EU és Kína kapcsolatrendszerét – akár „stratégiai partnerségnek” nevezzük, akár kételkedünk eme minőségében – alapvetően befolyásolják a belső folyamatok mellett a nemzetközi környezet változásai is. Ez még válság nélkül is így lenne, hiszen a világ vezető gazdasági (és részben politikai) hatalmairól van szó. A 2007 második felétől kibontakozó globális pénzügyi, majd makrogazdasági válság azonban mindkét félnek új mozgásteret kínált a nemzetközi rendszer korábbi struktúrájának átalakítására. Igaz, eltérő pozícióból indultak, mert az EU aktív részese és az USA mellett kialakítója volt a második világháború után létrejött gazdasági-pénzügyi rendszernek. Kína ehhez jóval később csatlakozott, és az eddigiekben elsősorban igazodó magatartást tanúsított, vagyis a mások által teremtett játékszabályok (felszíni) átvételére törekedett. Az elmúlt évtizedek páratlanul gyors növekedése, valamint az a tény, hogy az elmúlt években a világ harmadik legnagyobb gazdasági hatalmává, 2009 legnagyobb exportőrévé és a legnagyobb valutatartalékokkal rendelkező országgá vált, önmagában is Kína nemzetközi gazdasági (és politikai) felértékelődéséhez vezetett. A pénzügyi-gazdasági válság ezt a folyamatot egyáltalán nem törte meg, sőt tovább erősítette a kínai pozíciókat. Olyannyira, hogy növekvő globális szerepvállalását nemcsak kínai érdekek diktálták, hanem a nemzetközi közösség is egyre inkább igényelte.

Kína és a válság

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 770 8

A mű szerves folytatása a 2009-ben, ugyancsak az Akadémiai Kiadó gondozásában megjelent, A változó Kína kötetnek. A korábbi kutatásokra alapozva egyrészt Kína belső politikai, gazdasági és társadalmi fejlődésének válságállóságát, illetve a válság első szakaszára adott kínai válaszokat vizsgálja. Másrészt a kötet kiemelt figyelmet szentel Kína nemzetközi kapcsolatainak a legfontosabb kétoldalú viszonylatokban, valamint az ország növekvő jelentőségének a multilaterális együttműködésben, amit a globális pénzügyi és gazdasági válság egyértelműen felértékelt. Valamennyi tanulmány kiemelten kezeli a válság első szakaszának hatását Kína belső és nemzetközi stratégiájának, valamint szerepvállalásának alakulására, ami alapvetően befolyásolja vagy akár meg is határozza a következő évtizedek világpolitikai és világgazdasági fejlődésének irányát.

Hivatkozás: https://mersz.hu/inotai-juhasz-kina-es-a-valsag//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave