Galbács Péter

Aktív szabályozás vagy gazdaságpolitikai nihilizmus?

Az újklasszikus makroökonómia gazdaságelmélete - egy kritikai elemzés


Vitakérdések és feladatok

  1. Keresse fel a Stanford Filozófiai Enciklopédia internetes portálját, és tanulmányozza át a Gazdaságfilozófia (Philosophy of Economics) című szócikket (Hausman 2003)! Melyek a közgazdaságtan legfontosabb módszertani problémái?
  2. Miért lehet helyes és miért lehet helytelen a makrogazdasági rendszerek működését egyensúlyi mechanizmusként szemlélni? Vitassák meg a kérdést, és gyűjtsenek érveket mindkét álláspont mellett!
  3. Fontolják meg, milyen módszertani előnyök származhatnak abból, ha egyes társadalomtudományok a maguk végletesen letisztított (lecsupaszított?) emberképeit más társadalomtudományoktól kölcsönzött absztrakt elemekkel gazdagítják! Milyen eredmények születnének abból, ha a közgazdaságtan és a politikatudomány, illetve ha a közgazdaságtan és a szociológia emberképeit gyúrnánk össze? A gyakorlati életnek melyek lehetnek azok a területei és szférái, ahol ezek az eredmények jól hasznosíthatók?
  4. Kopányi (2003: 86–87) a nyáj- és a sznobhatásról ír. Tekintse át az itt leírtakat és próbálja azonosítani, hogy e jelenségek mikroökonómiai tárgyalása milyen követelményeket állít a homo oeconomicus szokásos képével, a megalapozó feltevésekkel szemben! Hogyan kell értelmezni a nyájat vagy az uralkodó ízlést követő fogyasztó preferenciarendszerét?
  5. Stiglitz (2000: 1. fejezet) alapján próbálja azonosítani a magára hagyott piac működésének lehetséges hibáit és gyengeségeit!

Aktív szabályozás vagy gazdaságpolitikai nihilizmus?

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 851 4

Ez a könyv egy igazságkereső mű. Elolvasását javasolom mindazoknak, akik a közgazdaságtan versengő elméleteinek felszínes ismerete alapján arra a következtetésre jutottak, hogy e tudományterületen relatív minden állítás. E könyv nemcsak elmélyítheti tudásukat, de kiváló módszertanú, logikusan érvelő kritikai elemzéssel rávilágít arra is, hogy melyik irányzat milyen módon és mértékben segítette megismerni - vagy éppen félreismerni - a makrogazdaság működését, s ezáltal hogyan járult hozzá a monetáris és a fiskális politika megalapozásához, illetve lehetett okozója téves gazdaságpolitikai döntéseknek. A könyv olykor „csak” fontos kérdések megfogalmazásáig jut el, megadva a továbbgondolás esélyét az igazság kereséséhez csatlakozó, elmélyült olvasójának.

Dr. Pulay Gyula,

az Állami Számvevőszék Kutató Intézetének főigazgatója,

a Károli Gáspár Református Egyetem tanszékvezető egyetemi docense

Hivatkozás: https://mersz.hu/galbacs-aktiv-szabalyozas-vagy-gazdasagpolitikai-nihilizmus//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave