Erdős Mihály, Mérő Katalin

Pénzügyi közvetítő intézmények

Bankok és intézményi befektetők


A biztosítói befektetések: eszköz-forrás menedzsment

Az életbiztosítói tevékenység eredményessége több elkülöníthető nyereségelemből áll össze. A vállalkozói nyereség egyfajta kalkulált, elvárt nyereségelem, amit a biztosító a díjak kiszámításakor hozzáad a nettó díjakhoz. A mortalitási (kockázati) nyereség vagy veszteség abból fakad, hogy a biztosító által az adott kockázatközösségre vonatkozó halandósági jellemvonások eltérnek a feltételezettől, s többlettartalék marad a biztosítónál. A járadékbiztosítások esetében, az előrejelzetthez képest jobban növekvő várható élettartam esetében, a biztosítóknál veszteségek képződhetnek. A biztosítók különböző technikákkal, például projektált halandósági táblák használatával, különböző tőkepiaci eszközökkel (pl. longevity swap) próbálják kezelni ezt a helyzetet. A nyereség felhasználására különböző gyakorlati megoldások vannak, például megosztják ezt a biztosítottakkal. Természetesen a fordított eset is előfordulhat, amely veszteséget a biztosítónak a saját tőkéjéből kell finanszíroznia. A költséggazdálkodási nyereség egyszerűen abból adódik, hogy a biztosító ténylegesen költséghatékonyabban működik annál, mint amit a vállalkozói díj meghatározásánál feltételezett. A törlési nyereség abból származik, hogy az ügyfelek a visszavásárláskor nem kapják meg a teljes díjtartalékot. Már megemlítettük, hogy ennek oka részben egyfajta antiszelekciós hatás kezelése. A biztosítók természetesen nem nagyon számolnak az ilyen nyereségelemmel, hiszen ez azt jelentené, hogy csökken a szerződésállományuk, ami az üzleti lehetőségek leépülését jelenti. A törlési nyereséget szokták ezért rejtett nyereségnek is hívni, hasonlatosan például a zillmerezés során a kölcsönvett díjtartalék után fizetett technikai kamat és a piacon elérhető magasabb befektetési hozamkülönbséghez. A befektetési nyereség ezzel szemben teljesen transzparensen megjelenik. A befektetési nyereség képződhet a matematikai tartalékon elért többlethozamból a biztosítót megillető részből, a saját eszközök (pl. saját tőke) befektetéséből, ami szintén a biztosítóé. A díjtartalékok befektetési elveit, a konkrétan használható befektetési eszközöket a jogszabályok szigorúan előírják, s alapvetően a kevésbé kockázatos eszközökbe történő befektetéseket támogatják. Természetesen ez nem érvényes a unit-linked termékek befektetési portfólióira, ahol nagy befektetési szabadság, választási lehetőség áll az ügyfelek részére, hiszen ők viselik a befektetési kockázatot. A biztosító saját befektetéseivel bonyolultabb a helyzet, hiszen nem egyszerűen az ideális hozam-kockázat arányt kell megtalálniuk.

Pénzügyi közvetítő intézmények

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 835 4

Kezdetben vala a „banküzemtan" - és benne a „passzív" és „aktív" műveletek. Később kialakult a pénzügyi közvetítés közgazdaságtana, miközben a magyar tankönyvírásban maradt a jól bevált „banküzemtan". Itt most valami egészen rendkívüli született: egy könyv, ami végre arról szól, hogy a pénzügyi közvetítés lényege az eszköztranszformáció különböző intézményi formákban, de hasonló működési, kockázati és szabályozási jellemzőkkel. Mindez némi válság- és gazdaságtörténettel, esettanulmányokkal, jogi elemzésekkel fűszerezve. Feltétlenül ráírandó: Nemcsak egyetemistáknak, és még csak nem is bankároknak! Hanem mindenkinek, aki meg akarja érteni a pénzügyi közvetítő rendszert.

Király Júlia alelnök, Magyar Nemzeti Bank

A bankok neve manapság nem cseng jól. Sokan hozzájuk kötik a pénzügyi válságot - és minden rosszat, ami belőle következett. Ahhoz, hogy a pénzügyi közvetítő rendszer hibáit megértsük, a kockázatokat pedig megfelelően értékeljük, naprakész ismereteket biztosítottak a szerzők. Bízom benne, hogy ez a könyv minél több olvasót segít a bankok, biztosítók, nyugdíjpénztárak, fedezeti alapok működésének tárgyszerű, ugyanakkor praktikus megismerésében, a köztük lévő hasonlóságok és azonosságok megértésében.

Borza Gábor pénzügyi vezérigazgató-helyettes, ING Biztosító Zrt. és ING Pénztárszolgáltató Zrt.

A szerzők tollából fontos és hiánypótló tankönyv született, amely meggyőződésem szerint a színvonalas hazai pénzügyi oktatás megkerülhetetlen részévé válik.

Sándorné Kriszt Éva rektor, Budapesti Gazdasági Főiskola

Hivatkozás: https://mersz.hu/erdos-mero-penzugyi-kozvetito-intezmenyek//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave