Gál Zoltán

Pénzügyi piacok a globális térben

A válság szabdalta pénzügyi tér


Kína: a globális pénzügyi rendszer jövőbeli központja

A világméretű pénzügyi egyensúlyhiányok, a megtakarítások és felhalmozás különbségeinek immár tartóssá váló polarizálódása, illetve a globális pénzügyi válság jelentősen átrendezheti a világ pénzügyi piaci térképét. Egy újonnan kialakuló multipoláris világrendben Kína középtávon pénzügyi erőcentrummá válhat. Kína hatalmas exporttevékenységéből és kiugróan magas belső megtakarítási rátájából fakadó folyófizetésimérleg-többlete a GDP 11 százalékára rúg. A világ legnagyobb jegybanki deviza (dollár) tartalékai hatalmas globális mozgásteret engednek a növekedést és a pénzügyi stabilitást szolgáló kínai monetáris politikának. A gazdasági elemzők szerint a kínai gazdasági növekedés immár három évtized átlagában mért 10%-os üteme a válságig fenntarthatónak tűnt, de most az a nagy kérdés, hogy Kína, amelyet az exportpiacok visszaesése sújt, át tudja e venni az amerikai gazdaságtól a világgazdaság motorja szerepét.113 Fenntartható-e egy kisebb dinamikájú, nagyobb mértékben a belső piacra építő növekedés. A dinamikus, hatalmas tőketartalékokkal és belső piaccal rendelkező feltörekvő piacok, mindenekelőtt Kína bizonyos jeleit mutatja a pénzügyi válság kezdeti szakaszában sokat emlegetett lekapcsolódásnak (decoupling) a fejlett gazdaságokról.114 A globális gazdasági válság exportfékező hatásaival szemben védelmet nyújthat a növekvő belső kereslet is, de a még mindig alacsony fogyasztási ráta miatt jelentős állami gazdaságélénkítésre van az országnak szüksége, mivel a kínai GDP-nek ma is már 40%-a a kivitelből származik. Nem véletlen, hogy az Egyesült Államok után Kínában fogadták el a második legnagyobb összegű gazdaságélénkítő válságcsomagot. Kína adhatja meg az irányt a feltörekvő térség „jelentős fellendüléséhez”. A kínai gazdaság teljesítménye Ázsia egészére kihat, ugyanis a többi ázsiai országból Kínába irányuló export értéke meghaladja az USA-ba és Európába irányuló ázsiai kivitel együttes értékét.

Pénzügyi piacok a globális térben

Tartalomjegyzék


Kiadó: Akadémiai Kiadó

Online megjelenés éve: 2016

ISBN: 978 963 059 811 8

Furcsa könyvet tart kezében az olvasó: csupa olyan dologról szól, amiről már több tucat szakkönyv, cikk, internetes tanulmány megjelent - azaz tőzsdéről, bankokról, pénzügyi válságokról, intézményi befektetőkről -, és mégis döbbenten vesszük észre, hogy a „gálzoli"-féle olvasatban egy másik világot fedezhetünk fel. Ebben a vékonynak egyáltalán nem nevezhető, igencsak súlyos könyvben a szerző aprólékosan összegyűjtötte erről a pénzvilágról azokat a tényeket, amelyeket itt meg ott, szétszórva akár meg is találhatunk, de így egy keretben sokkal hangsúlyosabban mutatják: igencsak sajátos a pénzügyi „centrum" és a pénzügyi „periféria" elhelyezkedése és viszonya. Tények, nagyságrendek, áramlások, térképek követik egymást. A szerző mindeközben nem ítélkezik, hanem bemutat. Néhol, egy-egy fél megjegyzésből úgy érzem, inkább a globalizált pénzügyi tér harsány kritikusaival ért egyet - és ekkor kezdenék vitatkozni vele, meggyőzni őt, bemutatni neki az ellenérveket - de mivel, mint minden vérbeli tudóst, sokkal jobban izgatja a tárgy maga, semminthogy zsigeri alapon azonnal véleményt mondjon tárgyáról, a vitánk most elmarad, helyette marad az olvasó ámulattal vegyes csodálata: köszönjük, Zoli, ezt a könyvet; évekig, évtizedekig fogjuk kézikönyvként használni!

Király Júlia

alelnök

Magyar Nemzeti Bank

Az olvasó hiánypótló művet tart a kezében. A szerző a pénzügyi gazdaságtan és a gazdaságföldrajz határterületén mozgó jelenségkört vizsgálja értőn, igényesen és jelentős szakmai értéket teremtve. E munka egyszerre színvonalas tudományos értekezés és olvasmányos könyv a pénzügyi piacok rejtélyes világáról és a térbeliség mellőzhetetlen hatásáról. A mű írója ráérzett a vizsgált terület leglényegesebb jellegzetességére: arra az ellentmondásra, mely a globalizálódó pénzügyi tér távolságokat relativizáló hatása és a pénzügyi piaci működés térbeliségének növekvő fontossága között feszül. Ebből bontotta ki a pénzügyi földrajz hazai alapművének számító könyv gondolatmenetét. A szakértők és a tárgy iránt érdeklődők egyaránt haszonnal forgathatják ezt az értékes alkotást.

Bélyácz Iván

akadémikus, egyetemi tanár

Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Kar

Hivatkozás: https://mersz.hu/gal-penzugyi-piacok-a-globalis-terben//

BibTeXEndNoteMendeleyZotero

Kivonat
fullscreenclose
printsave